Igrajo, plešejo in pojejo

Goriška
, posodobljeno:

Da otroci različnih starosti znajo igrati, peti, plesati, ustvarjati koreografijo in prispevati tehnično podporo za predstave, so razkrili tudi na Regijskem srečanju otroških gledaliških skupin severne Primorske v Tolminu. Izbrane predstave z desetih regijskih srečanj bodo sodelovale na državnem srečanju v Novem mestu 6. in 7. maja.

Črnovrški otroci so pripravili glasbeno igro, ki je navdušila polno 
dvorano osnovnošolcev.
Črnovrški otroci so pripravili glasbeno igro, ki je navdušila polno dvorano osnovnošolcev. Foto Červ

TOLMIN > Med dvanajstimi predstavami, ki so sodelovale na severnoprimorskih območnih srečanjih, je regijski selektor Peter Harl za srečanje v tolminskem Kinogledališču, ki ga po tradiciji konec aprila pripravlja tolminski JSKD, izbral štiri. Predstave je spremljala polna dvorana osnovnošolcev iz Tolmina, Mosta na Soči, Podbrda in Kobarida.

Od Kresnička do Sneguljčice

Gledališka skupina Meteorski dež iz OŠ Črni vrh je pripravila glasbeno igro Kresniček, Petra Klepca so naštudirali v Lutkovno-gledališkem krožku OŠ Idrija, kobariška gledališka skupina Odrski navihanci je pripravila predstavo Sneguljčica. Zaradi objektivnih okoliščin na odru ni bilo četrte izbrane predstave Sem, nisem zvezda?, ki so jo pripravili v dramskem krožku OŠ Podbrdo.

Državna selektorica Ana Ruter je na desetih območnih srečanjih po Sloveniji spremljala 78 predstav, od tega so štiri prihajale iz Avstrijske Koroške. “Predstave v Tolminu so bile po kakovosti primerljive z ostalimi po Sloveniji. Izbora za državno srečanje še nisem naredila. Kriterij bo kakovost in ne regija. Ker ustvarjajo različno stari otroci od vrtca do devetega razreda osnovne šole, bom izbor nekako prilagodila starosti,” nakazuje Ruterjeva. Kot pravi, so ji osebno zelo pri srcu predstave, ki povezujejo otroke iz različnih krožkov, iz gledaliških skupin, pevskih zborov, folklornih krožkov ali pa skupin za moderne plese, likovnih krožkov, ki ustvarjajo scenografijo. Zlasti starejši fantje se vključujejo kot tehnična podpora, skrbijo za luč in zvok. “Na tak način se ustvarjalci naučijo vsega, kar je povezano s predstavo, ki ni zgolj le igranje,“ poudarja Ruterjeva.

Spodbujanje gledališke produkcije

Vodja tolminske območne izpostave JSKD Silva Seljak dodaja: “Namen srečanj je prikazati najbolj kakovostne in reprezentativne predstave in s tem spodbuditi razvoj in rast tovrstne gledališke produkcije v Sloveniji. Sodelujejo skupine vseh starosti, oblik in zvrsti, ne glede na njihov način dela ali izraznost.”

Kriteriji pri izbiri temeljijo na delu z igralci, angažiranosti otrok, celovitosti predstave in njene izvirnosti ter interpretaciji poezije.

S predstave Sneguljčica
S predstave SneguljčicaFoto Červ
Peter Klepec
Peter KlepecFoto Červ