Iščejo se učitelji in prevajalci
Na območju Mestne občine Nova Gorica in petih sosednjih občin se po podatkih policije trenutno nahaja 111 ukrajinskih beguncev, ki so pretežno nastanjeni pri sorodnikih oziroma prijateljih. Večinoma gre za otroke od dveh pa do 18. leta starosti, matere in babice. Na sestanku so se pred dnevi zbrali vsi, ki v regiji nudijo podporo in pomoč.
NOVA GORICA > Trenutno si v šolah prizadevajo za vključitev begunskih otrok k pouku. Otroci bodo šolanje lahko začeli v osnovni šoli iz šolskega okoliša, v katerem so nastanjeni. Mladinski center Nova Gorica in Ljudska univerza Nova Gorica organizirata tečaje za učenje slovenščine. Ker je povpraševanja vedno več, si želijo k sodelovanju privabiti učitelje slovenskega jezika, ki bi bili pripravljeni voditi tečaje. Vsi tisti učitelji slovenščine, ki bi bili pripravljeni sodelovati, se lahko javijo na novogoriški občini, prav tako prevajalci iz ukrajinščine ali ruščine.
V novogoriškem zdravstvenem domu se po besedah direktorice Petre Kokoravec pripravljajo na nudenje osnovne zdravniške pomoči beguncem. V Centru za socialno delo Severna Primorska, Enota Nova Gorica poskrbijo za otroke oziroma mladostnike, ki prispejo brez spremstva. V Medobčinskem društvu prijateljev mladine za Goriško imajo na voljo tako šolske potrebščine kot obleke. V zbirnem centru Območnega združenja Rdečega križa Nova Gorica zbiranje pomoči poteka nemoteno. Zelo veliko dela imajo tudi v Humanitarnem društvu KID in na Goriški območni Karitas Quality Clinics Smiling Health in ordinacija Modri zob beguncem nudita brezplačne nujne zobozdravstvene obravnave. V Mladinskem centru Nova Gorica bodo poleg tečajev slovenščine pripravili tematske delavnice. Članice delovno operativne skupine “Nova Gorica - otroku prijazno Unicefovo mesto” si prizadevajo za čim prejšnji začetek izvajanja tečajev slovenskega jezika. Iz plesne šole MN Dance Company so sporočili, da nudijo brezplačne plesne tečaje. Doslej se je vpisalo že osem otrok. Nekatere frizerke pa beguncem nudijo brezplačno striženje.