Kljub poslovnim težavam hočejo ostati najboljši

Goriška
, posodobljeno:

Hotel Cerkno, ki upravlja z istoimenskih smučarskim centrom, je že peto leto v izgubi. Ker se je lani odločil za slabitev osnovnih sredstev in odpravo odloženih davkov, je njegova izguba pristala pri 9,4 milijona evrov. Kljub sanaciji je odločen smučarskemu centru Cerkno ohraniti sloves najboljšega med največjimi pri nas.

Letošnje poletje je Hotelu prineslo malenkost več gostov, a sedaj si želijo predvsem dobro zimsko sezono
Letošnje poletje je Hotelu prineslo malenkost več gostov, a sedaj si želijo predvsem dobro zimsko sezono Saša Dragoš

CERKNO > V Hotelu Cerkno so pred mesecem dni začeli predprodajo smučarskih vozovnic za svoj smučarski center. Visoke jesenske temperature prodaji ne gredo na roko. Ker se ne da niti gospodarska kriza in z njo ne visoka izguba, skozi katero se Hotel Cerkno prebija že pet let, upravljavci smučišča zagotavljajo, da poslovne težave ne bodo vplivale na dolgoletni sloves družinam prijaznega in sploh najboljšega smučišča med največjimi tovrstnimi centri pri nas.

V nebo očitno pogledujejo tudi tisti kupci vozovnic, ki jih kriza še ni odvrnila od smuke. Predprodaja pada že od leta 2010. Do 20. novembra ponujajo pestro paleto znižanih cen vozovnic. Dnevno karto, ki bo v sezoni po 29 evrov, je sedaj mogoče kupiti za 24,5 evra, sezonsko pa za 309 evrov (potem 435 evrov). Zanimiva je tudi ponudba sezonske karte za smuko med delovniki po 195 evrov.

V slabitev zaradi visokih vlaganj v smučišče

Hotel Cerkno je v izgubo leta 2008 zdrknil sočasno z začetkom gospodarske recesije. Tekoče poslovanje z 0,8 milijona evrov izgube je bilo lani sicer boljše kot leto prej (1,05 milijona izgube), a se je vodstvo, na čelu z direktorjem Vasilijem Sedejem, odločilo za slabitev osnovnih sredstev v višini 7,7 milijonov evrov.

Gre za posledico bremen visokih vlaganj v šestsedežnico in druge naprave na smučišču, ki jih je Hotel Cerkno izpeljal sam. Na namenskih razpisih ministrstva za gospodarstvo je namreč vedno znova pogorel zaradi domnevne previsoke razvitosti Cerknega. 870.000 evrov pa je k izgubi dodala še odprava odloženih davkov, saj podjetje ne vidi možnosti za tolikšno izboljšanje poslovanja, da bi jih v prihodnjih letih lahko koristilo samo.

Kapitalske rezerve in odprodaja dela do lani sedemodstotnega lastniškega deleža so zadoščale za pokritje večine izgube. Večinska lastnica Certa (sicer 25-odstotna lastnica Ete) pa je primaknila 2,3 milijona evrov in Hotel Cerkno rešila najhujših zagat.

Zimska sezona ne zadošča za dobro letno poslovanje

Z izjemo naložb zimska sezona ni krivec za njegovo izgubo. Štirje meseci, kolikor traja in v kateri ustvarijo kar dve tretjini vseh nočitev, so premalo, da bi zadoščali za pozitivno poslovanje skozi vse leto. Zato so si s sanacijskim programom, poleg omenjene slabitve in racionalizacije stroškov vanj spadata tudi zmanjševanje števila zaposlenih in energetska sanacija, kot ključno nalogo zastavili izboljšanje celoletne ponudbe.

Letošnje poletje je prineslo malenkost več nočitev kot prejšnja. V teh dneh pa vso pozornosti vendarle usmerjajo v prihajajočo zimsko sezono. To bi radi začeli čim prej decembra, bodisi na naravnem ali kompaktnem snegu. A tudi za slednjega, navkljub ogromnemu številu snežnih topov, potrebujejo primerno nizke temperature. Ko so jim tak začetek vremenske razmere lani končno omogočile, so zabeležili 8,8-odstotno rast nočitev in tri odstotke več prodanih vozovnic kot leto prej.

SAŠA DRAGOŠ