Ob izteku roka inšpekcije so odpadki še vedno v Volčji Dragi

Goriška
, posodobljeno:

Potem ko so v Volčji Dragi opozorili na nezakonito kopičenje odpadkov na dvorišču podjetja Martex v stečaju, so inšpekcijske službe izdale odločbo, da je treba prvi del odpadkov umakniti do 15. aprila. Rok se torej izteče jutri, a po besedah župana Občine Renče-Vogrsko Tarika Žigona odpadkov še niso odpeljali.

Inšpektorji so  izdali odločbo, da je treba prvi del odpadkov z 
dvorišča podjetja Martex v stečaju umakniti do 15. aprila. Toda 
odpadki so še tam.
Inšpektorji so izdali odločbo, da je treba prvi del odpadkov z dvorišča podjetja Martex v stečaju umakniti do 15. aprila. Toda odpadki so še tam.Leo Caharija

RENČE > Inšpekcijske službe so januarja letos izdale odločbo, po kateri mora do 15. aprila odstraniti opuščena vozila in železovo rudo, ki so v hali. Do konca junija pa jim je inšpekcija naložila, da odstranijo odpadke v vrečah z dvorišča podjetja ter kup odpadnih zdrobljenih ploščic z južne strani proizvodne stavbe. Predvideni strošek odvoza nevarnih plastičnih odpadkov znaša okvirno milijon evrov.

"Občina že dalj časa spremlja te odpadke, od prve prijave, ki smo jo dali. Vidimo, da nek posluh ministrstva za okolje oziroma inšpektorata je (...) Želimo si, da se to res čim prej odstrani iz naše občine, seveda po zakonitem postopku, in se tudi reciklira," je dejal župan Tarik Žigon. Občina je medtem zagotovila videonadzor, požarni nadzor in nočnega čuvaja.

Po županovih podatkih stečajni upravitelj zbira ponudbe morebitnih kupcev kompleksa Martex. "Povedal nam je še, da se bo prodajal prazen objekt, kar nam daje upanje, da se bo to letos le izpraznilo in odpeljalo," je dodal.

STA je poskušala informacije o tem, kdaj bodo odstranjene smeti, pridobiti tudi od stečajnega upravitelja Blaža Poljanška, vendar kljub več poskusom ni bil dosegljiv.

Na dogajanje v nekdanji tovarni Martex v Volčji Dragi, ki je od leta 2018 v stečaju, so v začetku lanskega leta opozorili domačini. Novogoriški kriminalisti so začeli preiskavo dogajanja na območju industrijskega objekta, kjer so nekoč proizvajali keramične ploščice. Na območju Martexa so našli uskladiščenih 2300 ton odpadkov, v vrečah naj bi bil predvsem granulat plastike in gum.

Odpadke je tam pustil nekdanji najemnik, italijansko podjetje Isberg. Prostore je imel v najemu med januarjem 2019 in marcem 2020, pozneje pa se je za njim izgubila vsaka sled. Podjetje Isberg je podobno ravnalo tudi na več drugih lokacijah po Sloveniji.