Primorje bo delavcem izplačalo minimalno plačo

Goriška
, posodobljeno:

Gradbena družba Primorje bo v ponedeljek vsem zaposlenim izplačala minimalno plačo in stroške, povezane z delom, za februar. Družba ni do roka uspela pridobiti zagotovila o državnih desetih milijonih evrov niti ni uspela izpolniti pogoja glede prispevka nebančnih upnikov, zato je banke upnice zaprosila za podaljšanje ponudbe.

Gradbena družba Primorje bo v ponedeljek vsem zaposlenim izplačala minimalno plačo in stroške, povezane z delom, za februar
Gradbena družba Primorje bo v ponedeljek vsem zaposlenim izplačala minimalno plačo in stroške, povezane z delom, za februarRosana Rijavec

AJDOVŠČINA> Danes so iz Primorja sporočili, da bodo izplačilo razlike do polne plače skušali zagotoviti do konca meseca. “Uprava pričakuje, da bodo posledično vsi zaposleni še naprej tvorno prispevali k nemotenemu izvajanju delovnih procesov v družbi,” so zapisali v sporočilu in poudarili, da so delujoče podjetje, ki je aktivno na več kot desetih velikih gradbiščih in je ob podpori bank primerno za sanacijo.

Primorje ni izpolnilo pogojev bank

Uprava družbe je banke upnice seznanila s stopnjo izpolnitve predpogojev, ki so jih banke postavile v svoji ponudbi za sanacijo družbe. Predpogoj odobritve ali zavezujoče izjave o zagotovitvi desetih milijonov evrov s strani države do 15. marca ni bil izpolnjen. Prav tako ni izpolnjen predpogoj prispevka nebančnih upnikov v višini, kot jo zahtevajo banke upnice. Družbi je uspelo zagotoviti nekaj več kot 50 odstotkov vrednosti zahtevanih prispevkov, saj brez sodelovanja večjih ključnih dobaviteljev, kot je na primer Petrol, izpolnitve pogoja ni možno doseči, pravijo.

Banke so zaprosili za podaljšanje ponudbe

Ker pogovori z državo in nebančnimi upniki še potekajo, je uprava Primorja banke upnice zaprosila za podaljšanje veljavnosti ponudbe in za ponovno preučitev nujnosti izpolnitve vseh predpogojev v zahtevanih obsegih. Meni namreč, da so minimalni pogoji za uspešnost sanacije družbe, ob razpoložljivosti finančnih ukrepov v letu 2012, izpolnjeni. To je po navedbah uprave potrdila tudi študija, ki jo je vzporedno s sanacijskim programom izdelala družba Pricewaterhouse Coopers.

Predvidoma se bodo pogovori z bankami upnicami nadaljevali v prihodnjem tednu, “ko je vendarle tudi pričakovati njihovo ukrepanje glede ureditve lastništva družbe”, pravijo v Primorju. “Primorje si bo še naprej prizadevalo izpolnjevati pogodbene obveznosti do investitorjev tako doma kot v tujini in tako demantirati številne izrazito negativno usmerjene izjave nekaterih priložnostnih komentatorjev, ki pa z razmerami v družbi in z vsebinami sanacijskega programa ter pogajanj z bankami niti približno niso seznanjeni,” so kritični v družbi.

Dodajajo, da bi se morali ti komentatorji zavedati “posledic svojih izjav in neposredne škode, ki jih z njimi povzročajo družbi, in prepoznati, da se prizadevanja za rešitev Primorja in vzpostavitev njegove dolgoročne konkurenčne sposobnosti bistveno razlikujejo od že videnega v SCT ali Vegradu in da ni strokovnih argumentov za avtomatsko vzporejanje in delanje zaključkov”.

STA