Sedma Primorka s slovensko krono

Goriška
, posodobljeno:

Špela Štokelj iz Planine pri Ajdovščini je letošnja slovenska vinska kraljica. Svetlolasa krajinska arhitektka je že 18. slovenska vinska kraljica in sedma Primorka v tej vlogi.

Slovenska vinska kraljica za letošnje leto  Špela Štokelj z družino: mamo Majdo, očetom Damjanom, sestro Lejo in bratom Nejcem
Slovenska vinska kraljica za letošnje leto Špela Štokelj z družino: mamo Majdo, očetom Damjanom, sestro Lejo in bratom NejcemMatic Slemič

RADENCI > Špelo Štokelj so okronali v petek na svečanosti v hotelu Radin v Radencih. Projekt slovenske vinske kraljice usmerja Pomurski sejem iz Gornje Radgone, vsakoletna kraljica pa ima nalogo promovirati slovenska vina, vinogradništvo in slovenske vinorodne dežele.

Sedma kraljica s Primorske

Doslej je vinsko krono nosilo šest Primork. Prva je bila Selma Lukač iz Istre že leta 1997, leta 2000 je bila vinska kraljica Martina Stegovec iz Vipavske doline, njena rojakinja Maja Cigoj iz Črnič je bila doslej edina, ki je krono nosila dve leti, v letih 2005 in 2006, leto kasneje je bila kraljica še ena Vipavka, Maja Benčina iz Lož, Karolina Kobal iz Vrhpolja pri Vipavi je bila kraljica leta 2009, leta 2010 pa je bila okronana Brika Andreja Erzetič iz Vedrijana.

“Kot krajinska arhitektka gojim poseben odnos do naše slovenske krajine. Enkratne naravne danosti ustvarjajo izjemne pogoje za rast vinske trte, ki ima v naši kulturi in krajini posebno mesto,” v uradnem nagovoru poudarja Špela Štokelj. Dodaja, da želi predvsem navduševati ljudi nad vinom in vinsko kulturo. Obljublja zavzetost in zagnanost, saj je vino od vselej pomemben del njenega življenja: “Prihajam namreč od tam, kjer burja namesto gospodarja zapira vrata hrama, kjer se v sredozemskem soncu kopajo zelene terase vinogradov, kjer je zemlja skromna, a hkrati radodarna in nudi vestnemu Vipavcu neizčrpne možnosti, da iz nje vzame najboljše in jo preoblikuje z zavestjo in ljubeznijo ter požanje sadove svojega dela s ponosom in hvaležnostjo.”

Kraljičino vino je pinela

Špela Štokelj je iz znane planinske vinarske družine, od malih nog je med trtami in sodi, že pri 16. letih pa je opravila degustacijski tečaj. Kraljičino vino je iz domače kleti, avtohtona pinela, na katero so planinski vinarji, ki dvakrat na leto skupaj široko odprejo vrata svojih hramov obiskovalcem, še posebej ponosni.

25-letno kraljico, ki nadaljuje študij krajinske arhitekture na magistrski stopnji, je v Radencih okronal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, v vrsti nagovorov na svečanosti pa ji je uspešno leto v prav posebni vlogi v imenu planinskih vinarjev zaželel Peter Ferjančič.

Špela Štokelj odpotuje danes na svojo prvo misijo, v Berlinu bo na Zelenem tednu, največjem kmetijskem sejmu v Evropi, predstavljala vinsko Slovenijo in skupaj s slovenskimi razstavljalci in delegacijo ministrstva za kmetijstvo in okolje z ministrom Židanom na čelu, utrjevala prepoznavnost Slovenije kot kmetijske dežele.

Špela Štokelj se je za slovensko vinsko krono potegovala z desetimi konkurentkami, na kar zahteven intervju pred komisijo pa se je dobro pripravila, saj je bila vloga vinske kraljice njen cilj. “Komaj čakam, da se začne zares,” je povedala včeraj. Minule dneve je predvsem odgovarjala na novinarska vprašanja, po vrnitvi iz Berlina pa jo čakajo trgatve grozdja za predikatna vina na Štajerskem. “Kar intenzivno bo, saj se bom udeležila tudi do deset dogodkov tedensko,” je še dodala. SAŠO DRAVINEC