Šola in ministrstvo se bodeta, študentje pa so brez pravic
Študentje Visoke šole za umetnost novogoriške univerze so v velikih težavah. Ker program ni vpisan v razvid ministrstva, so brez pravic in tudi brez zdravstvenega zavarovanja.
NOVA GORICA > Na univerzi s prstom kažejo na ministrstvo, da postopke vodi prepočasi, tam pa odgovarjajo: dokler ni vpisa v razvid, študenti ne morejo imeti statusa in s tem pravic, ki bi jim pripadale. Predstavljajte si, da ste študent, zbolite, greste k zdravniku, ta pa vas zavrne, ker nimate zdravstvenega zavarovanja. Ugotovite še, da ne morete zaprositi za posteljo v študentskem domu, kupiti študentskih bonov in podobno. Skratka, nimate pravic študenta. Pri tem pa plačate 2800 evrov šolnine na leto.
Na ministrstvu opozarjajo še, da na spletni strani Visoke šole za umetnost ponujajo tudi magistrski študijski program Medijske umetnosti in prakse, ki sploh še ni v postopku vpisa v razvid. “Po podatkih na spletni strani NAKVIS na dan 3. 12. 2013 pa tudi ni naveden na seznamu akreditiranih študijskih programov, torej še nima veljavne akreditacije.”
Ne morejo niti k zdravniku
To se dogaja študentom programa Digitalne umetnosti in prakse Visoke šole za umetnost, ki ga v sklopu novogoriške univerze izvajajo v italijanski Gorici. Študent tretjega letnika je pojasnil, da v prvih dveh letih študija ni vedel, da ni zdravstveno zavarovan, saj so mu na šoli izdali potrdilo o šolanju in ga je eden od staršev na podlagi tega lahko “prijavil” na ZZZS. Sedaj pa so se začele težave, zaradi katerih niti do zdravnika ne more.
Študentje so brez pravic, ker omenjeni študijski program ni vpisan v razvid akreditiranih programov pri visokošolskem ministrstvu. Čeprav se izvaja že od študijskega leta 2009/10. Na Univerzi v Novi Gorici (UNG) potrjujejo, da vedo za težave, a zanikajo, da bi bili za to krivi oni. S prstom kažejo na ministrstvo.
Program že leta 2009, akreditacija šele 2012
Kot pojasnjujejo, so oktobra 2009 začeli izvajati omenjeni program Visoke šole za umetnost (ta je bila akreditirana šele leta 2011) in takoj oddali vlogo za akreditacijo. Nacionalna agencija NAKVIS pa je program na nacionalni ravni akreditirala septembra 2012. “Oktobra 2012 smo vložili zahtevek za vpis v razvid na ministrstvo. Prepričani smo bili, da je opravljen,” pojasnjujejo na univerzi.
Decembra lani so opazili, da ni tako. “Šele po več urgiranjih smo s strani ministrstva dobili februarja lani zahtevek za dopolnitev vloge z rokom 14 dni. Dopolnili smo vlogo z vso zahtevano dokumentacijo. Septembra, ko so se začele težave z študentskim domom, smo ponovno urgirali, nato so nastopile težave še z zavarovanjem študentov. Po ponovnih urgiranjih so po telefonu obljubili takojšnjo rešitev,” dodajajo na UNG.
Pred desetimi dnevi so dobili z ministrstva zahtevek za razjasnitev glede prostorov v palači Alvarez v Gorici. “Za iste prostore torej, za katere so zahtevali in dobili dokumentacijo že v zahtevku za dopolnitev februarja letos,” poudarjajo na univerzi. In dodajajo, da so na vse težave opozorili ministrstvo: “V zvezi s težavami študentov ni bilo nobenega odgovora. Tudi na opozorilo, da upravni postopek, ki bi po zakonu moral biti zaključen v dveh mesecih, a po trinajstih mesecih še vedno ni, nismo dobili odgovora.”
Ni v razvidu? Ni pravic za študente!
Visokošolsko ministrstvo odgovora na vprašanje, zakaj se postopek tako vleče, tudi Primorskim novicam ni posredovalo. Poudarjajo pa, da postopek vpisa v razvid še ni končan “zaradi potrebne predhodne rešitve določenih vprašanj glede spremembe prostorov nameravanega izvajanja študijskega programa.” Preverjajo torej, ali so prostori v Gorici ustrezni.
Dokler ni vpisan v razvid, fakulteta ne more začeti izvajati javno veljavnega študijskega programa po zakonu o visokem šolstvu, poudarjajo na ministrstvu. Študenti, ki so vpisani na te programe, tako nimajo statusa in niso upravičeni do subvencioniranja prevozov, prehrane, štipendije in zdravstvenega zavarovanja za študente.
Študentje so postranska škoda
Težko razumljivo je sicer, da ministrstvo že 13 mesecev cinca, ali študijski program vpisati v razvid. A visoka šola novogoriške univerze očitno leta 2009 ni počakala na akreditacijo, ko jo je dobila, pa ne tudi na vpis v razvid, ampak brez tega vpisuje študente. Rektor UNG Danilo Zavrtanik vztraja, da imajo prav in se sklicuje na 32. člen zakona, ki pravi, da z akreditacijo pri NAKVIS študijski programi postanejo javno veljavni. “Torej je naš program javno veljaven, ker je akreditiran pri NAKVIS, ne glede na to, kaj pravijo na ministrstvu. Zakon je v tem delu kristalno jasen,” zatrjuje Zavrtanik.
Medtem ko se univerza in ministrstvo bodeta, kdo ima prav, pa študentje ostajajo brez zavarovanja, bonov za prehrano, subvencij za prevoze ...
MITJA MARUSSIG