Nova Gorica: 600.000 evrov za projekte, ki jih predlagajo ljudje

Goriška
, posodobljeno:

Novogoriška občina bo do leta 2026 za projekte, ki jih predlagajo ljudje, namenila skupno kar 600.000 evrov. Denar bo šel za trajnostno naravnane vsebine, večji poudarek bo dala podeželju. Prvič bodo v posebnem sklopu “svoje” projekte posebej predlagali mladi.

Danes so predstavili nov cikel participativnega proračuna, finančno najbolj bogatega doslej.
Danes so predstavili nov cikel participativnega proračuna, finančno najbolj bogatega doslej.

NOVA GORICA > Novogoriška mestna občina je projekt participativnega proračuna prvič uvedla leta 2017, ko je za projekte, ki jih predlagajo ljudje, namenila 250.000 evrov. Leta 2021 je znesek dvignila na pol milijona, tokrat, ko začenja nov cikel do leta 2026, pa je dodala še sto tisočakov več, torej skupno 600.000 evrov.

A to ni edina novost, ki se obeta. Letos več denarja namenjajo podeželju kot mestu. Denar se bo sicer še vedno delil med pet posameznih območij mestne občine, ga bo pa za vsako od štirih območij na podeželju na voljo nekaj več - 110.000 evrov v primerjavi z Novo Gorico s primestjem, kjer bo občna financirala za skupno 100.000 evrov projektov. Druga novost je, da bodo poseben sklop namenili predlogom mladih, s čimer jih želijo spodbuditi k večji participaciji. Za vsako od petih območij bo za projekte mladih za mlade na voljo po 12.000 evrov. Skupno torej 60.000 evrov.

“Za obdobje 2024-2026 namenjamo rekordno višino sredstev, in sicer 600.000 evrov. Tri glavna področja so razvoj podeželja, trajnostne vsebine in mladi. Želimo si, da bi bili projekti trajnostno usmerjeni. Razporeditev projektov je letos nekoliko drugačna, in sicer urbanemu središču namenjamo nekoliko manj sredstev, to pa zaradi tega, ker smo ocenili, da že skozi mehanizme CTN urbano središče pridobi več sredstev, zato ga namenjamo več krajevnim skupnostim,” je potrdil župan Samo Turel.

“Za razliko od prejšnjih participativnih proračunov občani ne bodo mogli predlagati denimo izgradnje in sanacije cestne in komunalne infrastrukture ter ureditve javne razsvetljave,” so pojasnili v upravi občine. Prav to se je namreč v preteklosti že zgodilo in bi se mu radi izognili, saj participativni proračun ni namenjen za te vrste projektov.

Kot je povedala koordinatorka Nika Testen, bodo med 15. marcem in 15. aprilom lahko občani oddali svoje projektne predloge v elektronski ali fizični obliki. Predloge lahko dajo občani, starejši od 15 let, projekte za mlade pa lahko predlagajo le mladi med 15 in 29 let. Če bo predlog izpolnil kriterije, med drugim, da se bo izvedel na območju mestne občine na zemljiščih v občinski lasti, da ni že v proračunu občine ali KS in je finančno ovrednoten od 2000 do 20.000 evrov, bo uvrščen na glasovanje in bo javno objavljen. “Kriteriji za oddajo projektnih predlogov so zastavljeni tako, da dopuščajo čim več svobode in kreativnosti občanov, hkrati pa zagotavljajo, da so projektni predlogi zakoniti, izvedljivi, finančno vzdržni in zasledujejo širši javni interes,” pravijo na občini.

Glasovanje bo med 1. in 15. junijem, glas bodo lahko oddali občani in občanke, za projekte v izbranem, ne nujno svojem območju, preko platforme na spletni strani mestne občine, osebno na predčasnem glasovanju na sedežu občine ali na sedežih KS. Po končanem glasovanju bo komisija preverila rezultate in razglasila izglasovane projekte, predvidoma med 20. in 24. junijem, ki bodo prešli v postopek izvedbe. Vsi izglasovani projekti bodo izvedeni v obdobju od novembra 2024 do novembra 2026.

Da bi ljudem čim bolje pojasnili, kako bo vse potekalo, bodo v prihodnjih dneh izvedli predstavitve: jutri ob 18. uri v KD Čepovan, v petek v Zeliščnem centru v Grgarskih Ravnah, prihodnjo sredo ob 18. uri KD Šempas, dan kasneje ob 18. uri v novogoriški mestni hiši, v ponedeljek, 25. 3., ob 18. uri pa v OŠ Dornberk. Vsako gospodinjstvo bo prejelo letak s predstavitvijo v nabiralnike, podrobna predstavitev bo tudi na spletni strani občine.