“Že od sredine januarja smo pod hudim pritiskom”
Čeprav se na prvi pogled zdi, da je naval na geodetske pisarne po nekaj tednih vendarle nekoliko popustil, imajo tam zaposleni zaradi nepremičninskega davka še vedno polne roke dela. “Že od sredine januarja smo pod hudim pritiskom,” pravi Jaka Urbanc iz območne izpostave geodetske uprave v Kopru, kjer so tudi minulo soboto preživeli delavno. Na vladi so v petek napovedali, da bodo rok za stranke podaljšali do 30. aprila.
KOPER > Geodetska pisarna v Kopru je bila tudi minulo soboto med 8. in 13. uro odprta za nenaročene stranke. Teh je bilo - po pričakovanjih - ponovno precej.
“Zadnjič se je stranka, ki je želela urediti osebno služnost, razburjala, ker sem jo usmeril na zemljiško knjigo. Da jo pošiljamo od vrat do vrat, se je jezila,” pripoveduje Jaka Urbanc. Neinformiranost lastnikov nepremičnin je žal ena od težav, ki spremlja urejanje podatkov. Nekateri lastniki se povsem po nepotrebnem naročijo za termin v geodetski pisarni, saj so za urejanje podatkov pristojne druge inštitucije. “Žal se prepogosto dogaja, da stranke sploh ne vedo natančno, kaj je treba kje urediti. Potem pa prihaja do slabe volje,” še dodaja.
“Morda tudi zato, kar si ljudje čez teden težko vzamejo čas za urejanje podatkov v zvezi z nepremičninskim davkom,” pravi direktor Geodetske uprave v Kopru Istok Dolenc. Ne nazadnje lahko obisk geodetske pisarne traja tudi nekaj ur, odvisno pač od števila ljudi, ki stojijo pred teboj v vrsti.
Ne utegnejo niti na stranišče
Obvezno naročanje je sicer precej zredčilo vrste čakajočih v sprejemih pisarnah, kar pa ne pomeni, da so zaposleni po geodetskih pisarnah bistveno lažje zadihali. “Za naročene stranke imamo na voljo 20 minut. Nekatere lahko odpravimo v zgolj nekaj minutah - ko jih, na primer, zgolj preusmerimo drugam, saj v njihovem primeru geodetska uprava ni pravi naslov za urejanje podatkov o nepremičninah -, lahko pa traja obravnava tudi dalj časa kot je predvideno. In ko končaš prej, hitro skočiš v sprejemno pisarno, kjer se že takoj ob 8. zjutraj nabere vsaj 20 ljudi, po dve nenaročeni stranki,” pravi Jaka Urbanc iz izpostave uprave v Kopru. S sodelavci se trudijo, kolikor lahko, da bi zmanjšali gnečo v sprejemni pisarni, a več kot toliko pač ne gre, saj jih je preprosto premalo.
“Kakšen dan je toliko dela, da ne utegnemo niti na stranišče. Za malico tako ali tako ni časa, komaj da uspemo popiti kozarec vode,” dodaja njegova sodelavka. “Če se samo odmakneš od sprejemnega pulta, si takoj deležen nejevoljnih komentarjev ... Vem, da je mučno čakati v vrsti, a tudi nam ni lahko. Zadnje čase delamo kot nori. Že od sredine januarja smo pod hudim pritiskom. Domov prihajam povsem izžet,” svoje dneve v službi opisuje Urbanc.
Najbolj na udaru
Na geodetski upravi v Kopru so vsi termini za naročanje do konca marca že zapolnjeni. Naročene stranke trenutno sprejemajo trije referenti, za nenaročene pa je pisarna odprta tudi ob sobotah. “Najverjetneje bomo tudi v Kopru povečali število referentov za naročanje in tako omogočili ljudem, da se naročijo. To pa pomeni, da se bomo vsi zaposleni posvečali zgolj urejanju podatkov o nepremičninah v zvezi z davkom, vse ostale zadeve pa bomo do konca marca pač dali na stran,” pravi direktor Istok Dolenc. Nekatere podatke bo najverjetneje moč urejati tudi na upravni enoti, saj želijo vsem lastnikom omogočiti, da do 30. aprila, ko poteče nov rok, uredijo vse potrebno. Vlada je namreč v petek za mesec dni podaljšala rok za ureditev podatkov o nepremičninah.
Informativni izračuni nepremičninskega davka so marsikaterega lastnika nepremičnin dodobra vrgli “na obrate”. Zaradi neurejenih evidenc v izračunih kar mrgoli napak.
In prav zaposleni na geodetskih upravah so pogosto tisti prvi “strelovod”, v katerega lastniki nepremičnin usmerijo vso svojo jezo in nejevoljo. “Marsikatera stranka ne razume, da nismo mi tisti 'krivci' za neusklajenost podatkov. Včasih se počutim, ko da sem v prvi bojni liniji,” nekoliko v šali pove Urbančeva sodelavka.
“Večina ljudi sicer potrpežljivo čaka v vrsti, tudi po več ur, če je treba, in se prav nič ne pritožujejo. Se pa najdejo tudi takšni, ki ti znajo dodobra zagreniti dan,” pojasni. “Zadnjič je neki gospod kar mimo vrste hotel priti do posebnega obrazca, na katerem so podatki o nepremičnini, do katerih lahko dostopa samo lastnik. Ker sem mu rekla, naj mi pokaže osebni dokument, se je pričel na ves glas jeziti, češ, a zdaj vam moram pa še dokumente kazati ... Slaba volja se hitro razširi tudi na druge in po napornem tednu je bilo to zagotovo najmanj, kar sem si želela.”
Še večja norišnica?
Dodatno težavo predstavlja dejstvo, da je pri obravnavi strank v sprejemni pisarni nemogoče zagotoviti zasebnost. “Vsi lahko poslušajo težave drugih, nekateri vmes tudi glasno komentirajo ... Včasih sploh ne slišim skozi stekleno pregrado, kaj mi govori stranka, po desetih urah glasnega govorjenja pa sem tudi sama že skoraj brez glasu,” nam je potožila ena od referentk.
“Naporno je, veste. Mnogi nam čestitajo za potrpežljivost,” se nasmehne. Za razliko od svojih sodelavcev je optimistična in pričakuje, da bo vlada vendarle izpolnila obljubo in bo res poenotila davčno stopnjo za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja, kar je sicer napovedala na petkovem sestanku na gradu Strmol. “Sicer nas čaka še večja norišnica,” se boji.
PETRA VIDRIH