Carinski pomol bo po novem brez carine
S 1. julijem vlada na tako imenovanem carinskem pomolu v Izoli ukinja mejni prehod za mednarodni morski promet. Za ta korak se je odločila v soglasju z občino, ki upravlja mejni prehod.
IZOLA,LJUBLJANA> Odločitvi botrujeta neus-trezna infrastruktura za delo mejnih organov in skromen promet. Mejni prehod je namreč sezonskega značaja; z izjemo poletja ob njem lahko tudi po več dni ne pristane nobeno plovilo. Promet potnikov in plovil je občutno upadel po vstopu Slovenije v schengenski prostor.
Ker carinski pomol uporabljajo pri plovbi katamarana Prince of Venice na relaciji Hrvaška-Slovenija-Italija, bo policija zanj tudi po ukinitvi prehoda zagotavljala mejno kontrolo. Skladno z 19. členom Zakona o nadzoru državne meje bodo uredili začasni mejni prehod. V navtičnem turizmu je namreč mejni nadzor nad plovili in osebami, kjer ni mejnega prehoda, mogoče nadomestiti tudi z drugimi ukrepi, ki pa morajo biti skladni z določili o schengenskih mejah.
Da izolski carinski pomol ukinjajo v soglasju z občino, potrjujejo na Sončnem nabrežju 8. Navajajo, da je župan Igor Kolenc zadovoljen, ker bodo ob pomolu lahko znova pristajala turistična plovila. V tem vidi priložnosti za spodbujanje izolskega turizma. MC