Do novih vozil z lizingom
V izolski Komunali potrebujejo nov pometalni stroj in novo kanalizacijsko vozilo. Skupaj bosta stala predvidoma 320.000 evrov, zato javno podjetje načrtuje nakup z najemom petletnega finančnega lizinga. Občinski svet mu je potrebno soglasje dal na četrtkovi seji.
IZOLA > Zdajšnji pometalni stroj se po besedah direktorja Komunale Denisa Beleta pogosto kvari, kanalizacijsko vozilo pa je dotrajano. Njuno zamenjavo so predvideli v poslovnem načrtu za letošnje in prihodnje leto, ki ga je občinski svet že potrdil.
Občinskega svetnika Davorina Adlerja (LDS, zatem PS) je napoved o najemu finančnega lizinga presenetila, češ da je bila Komunala pred tremi leti, ko je Bele prevzel direktorsko funkcijo, likvidna. Maria Gergeto (Izola je naša) pa je zanimalo, koliko dolgov ima. “Pred tremi leti je imela 1,590.000 evrov zapadlih terjatev, zdaj jih ima manj kot milijon. Plačujemo redno, takrat pa so s 30-dnevno zamudo,” je nanizal direktor. Komunala ima zdaj 81 zaposlenih, osem več kot pred tremi leti. Bele to pripisuje novim dejavnostim.
170.000 evrov naj bi porabili za kanalizacijsko vozilo - nekakšno cisterno s črpalnim in tlačnim sistemom za čiščenje kanalizacije in greznic. Uporabljali bi ga predvsem po mestu, zato bi moralo imeti manjša rezervoarja za fekalno in čisto vodo. Tudi pometalni stroj bi uporabljali za čiščenje pločnikov in ulic v starem mestnem jedru.
V vodstvu Komunale so se za finančni lizing odločili, ker je po Beletovih besedah to najprimernejši način. Za nakup bodo še letos objavili javni razpis na portalu javnih naročil, za kanalizacijsko vozilo tudi na evropskem portalu. Vozili naj bi dobili spomladi.
V prihodnjem letu naj bi zamenjali še kakšno osebno ali manjše smetarsko vozilo. Komunala ima sodoben vozni park v dokaj dobri kondiciji. Obsega deset tovornjakov, šest kombijev ali manjših vozil, sedem drugih delovnih strojev ter šest osebnih vozil.
MIRJANA CERIN