Izolanka z idejo za boljši prikaz porabe javnega denarja
Na prvem panevropskem hackathonu #EUvsVirus, ki je konec aprila potekal pod okriljem Evropskega inovacijskega sveta, se je med 117 finalistov prebila tudi Izolanka Tina Nemarnik. 36-letna inženirka matematike in računalništva, ki se je hackathona udeležila v ekipi s sodelavcema iz Švedske in Hrvaške, je predstavila projekt Transparency - za uporabnikom prijazno vizualizacijo porabe evropskih sredstev in proračunskega denarja.
IZOLA > “V osnovi gre za nadgradnjo portalov, kakršen je slovenski Erar, ki prikazujejo pretok proračunskih sredstev in denarja iz EU do končnega uporabnika. S pomočjo umetne inteligence bi dosegli indikator zadovoljstva, medtem ko s pomočjo grafičnih prikazov uporabniku prijazno vizualizacijo denarnih tokov, tako da bi vsakdo brez težav lahko ugotovil, ali je pri transakcijah prišlo do kakršnih koli zlorab,” pojasni Tina Nemarnik. S sodelavcema iz Hrvaške in Švedske se je uvrstila med 117 finalistov, ki se bodo med 22. in 25. majem udeležili tako imenovanega Matchathona, posebnega povezovalnega dogodka, katerega namen je identificirati finančne, kadrovske in vsebinske vire za izvedbo projektov.
Med avtorji 117 zmagovalnih rešitev, ki podpirajo ukrepe za okrevanje v času pandemije covida-19, je poleg Izolanke še ena Slovenka, Neža Oblak, ki je sodelovala v ekipi projekta Guide-Your-Guide: Experience culture from home (Vodi svojega vodnika: Doživi kulturo od doma).
250udeležencev je sodelovalo iz Slovenije
39rešitev so oddale slovenske ekipe
Kot so navedli na izobraževalnem ministrstvu, so pri panevropskem hackathonu #EUvsVirus sodelovali Evropska komisija, države članice, organizacije, civilna družba, inovatorji, partnerji in investitorji iz vse Evrope. Sodelovalo je skoraj 21.000 udeležencev, 2600 mentorjev, 400 žirantov in več kot 500 prostovoljcev iz EU in številnih drugih držav sveta. Oddanih je bilo 2150 predlogov projektov iz različnih vsebinskih področij - od zdravja in zdravega življenja, učenja in dela na daljavo, družbene in politične kohezivnosti do digitalnih financ.
Slovenija je bila z 250 udeleženci tretja najuspešnejša država po številu udeležencev na število prebivalcev. Ekipe, v katerih so sodelovali slovenski udeleženci, so oddale 39 rešitev.