Knez ima najboljše klobase
V Istrski kleti na Pomjanu so v petek pripravili šesto klobasjado - izbor najboljših domačih klobas. Zlato priznanje je šlo letos v Movraž in bo krasilo vitrino Maria Kneza.
POMJAN> V istrskem vzdušju gostilne Mirka in Smiljane Tomšič so se v petek zbrali ljubitelji slastnih domačih klobas. Letošnjo strokovno komisijo so sestavljali trije člani pod vodstvom Pavla Gorenca iz sv. Antona. Pridelovalci klobas so prinesli 22 vzorcev z različnih koncev Istre. Komisija je ocenjevala okus in vonj klobase, videz, sestavo prereza, njegovo barvo in teksturo. Pravila ocenjevanja so tudi letos povzeli po pravilniku za ocenjevanje suhomesnatih izdelkov, kot ga uporabljajo na ptujski prireditvi Dobrote slovenskih kmetij.
Žirija je ocenila, da je letos najboljšo klobaso naredil Mario Knez iz Movraža, za kar je prejel zlato priznanje in naziv Šampion 2013. Od 20 možnih točk jih je njegova klobasa dobila 19,5. Zlato priznanje je prejel tudi Ivan Bolčič iz Ankarana z 19. točkami. Klobase Dorjana Muženiča, Emilija Flega in Feruča Škerliča so prejele srebrno priznanje, medtem ko sta Marijan Bažec in Mirko Tomšič prejela bronasto priznanje. Po oceni obiskovalcev je najboljšo klobaso naredil Darjo Zonta, sledila pa sta mu Feručo Škerlič in Darinka Flego.
Predsednik strokovne žirije Pavle Gorenec je razložil, da so pred šestimi leti, to je na prvi klobasjadi, izločili kar nekaj vzorcev. Tokrat to ni bilo potrebno. “Z leti so pridelovalci klobas dojeli, da se recept teksture naučiš, sušenja pa ne. In prav vreme je letos krojilo okus klobas. Nekateri so pretiravali s česnom ali poprom. Istrska klobasa naj ne bi bila dimljena, ampak nekateri pridelovalci so se poslužili tudi tega, zaradi neugodnih vremenskih vplivov,” je povedal Gorenec.
Na prireditvi so obiskovalci okusili domač golaž s klobasami ter polento in dobrote poplaknili z avtohtonimi vini. Večer so popestrili z zvokom harmonik in s starimi napevi, ki so odmevali do poznih večernih ur.
MIHA CRNIČ