Konec tedna bo v Piranu Solinarski praznik

Istra
, posodobljeno:

Piran in Sečoveljske soline bodo ta konec tedna prizorišče že devetega Solinarskega praznika. Osrednje prizorišče praznika bo piranski Tartinijev trg, kjer bo oba dneva pestro sejemsko dogajanje.

Ena od atrakcij Solinarskega praznika je tudi solinarska družina.
Ena od atrakcij Solinarskega praznika je tudi solinarska družina. Zdravko Primožič/Fpa

SEČOVLJE> Na Tartinijevem trgu v Piranu in na Solinarskem trgu v solinah bo skupno 70 stojnic, na katerih bodo prodajali raznoliko trgovsko blago in blago s solinarskimi motivi, domače obrtniške izdelke, bogata pa bo tudi kulinarična ponudba.

Delavnice za otroke

Na stojnicah se bodo predstavili tudi piranski osnovnošolci z izdelki, ki so jih izdelali na temo solin. Več muzejev bo odprtih, prvič pa bo letos možen brezplačen ogled Krajinskega parka Strunjan.

Ljubitelji fotografije bodo lahko sodelovali v ex temporu, na ustvarjalnih delavnicah pa bodo otroci izdelovali pisane solnice, piščali in druge izdelke.

Filmi, glasba, procesija in maša

Manjkal ne bo niti spremljevalni kulturni program, ki bo vključeval filme, glasbo ter v soboto zvečer posebno prireditev ob evropskem letu prostovoljstva z naslovom Prostovoljstvo, sol življenja. Nedelja bo v znamenju svetega Jurija. S Tartinijevega trga bo zjutraj krenila procesija, ki ji bo sledila maša v piranski katedrali.

V soboto na ogled solin

V soboto bodo obiskovalcem zagotovili celodnevni organiziran brezplačni avtobus med Piranom, Portorožem in Lucijo. Vstopnina na soline bo pet evrov oziroma tri evre za upokojence in študente (za otroke je vstop prost), pri čemer bodo obiskovalci v dar dobili tudi sol. Po besedah direktorja Sečoveljskih solin Alojza Jurjeca pa bodo ponudili 50-odstotni praznični popust pri nakupu soli.

Solinarstvo zaznamovalo zgodovino Pirana

Pri pripravi praznika se iz leta v leto vključuje vse več lokalnih društev in šol, je na današnji novinarski konferenci v osrčju solin pojasnil predstavnik piranske občine Jernej Brvar. Dodal je, da je zgodovina občine Piran, pod pokroviteljstvom katere se praznik odvija, močno povezana s soljo.

Marko Česnik iz Avditorija Portorož, ki skupaj s Sečoveljskimi solinami organizira prireditev, pa je izpostavil, da s praznikom ohranjajo kulturno dediščino.

Pričakujejo 10.000 obiskovalcev

Po besedah koordinatorke projekta Irene Dolinšek praznik v osnovi ni bil “čisti etnološki praznik”. So se pa trudili obuditi ljubezen do solin z namenom, da bi ljudje zopet postali pozorni na tradicijo in počasi spoznavali, kaj je resnično povezanega s solinami. Ocenila je, da jim je to tudi uspelo, s tem da so praznik “očistili” določenih vsebin, nekatere pa so z leti dodali.

Vrednost celotnega projekta je 20.000 evrov, na piranski občini pa je za praznik rezerviranih 10.000 evrov. V dveh dneh organizatorji sicer pričakujejo približno 10.000 obiskovalcev.

STA