Koprski adut so potniške ladje
Tamara Kozlovič iz Turistične organizacije Koper niza podatke, iz katerih je razbrati, da je bila zasedenost turističnih zmogljivosti v koprski občini skoraj 90-odstotna. To pa je za okrog pet odstotkov več v primerjavi z enakim obdobjem lani. V Kopru sicer že tradicionalno beležijo več domačih kot tujih obiskovalcev.
KOPER >
Kozlovičeva ocenjuje, da je bil zadetek v polno tudi odločitev za oblikovanje kartice doživetij Koper Card. Slednja obiskovalce vabi na spoznavanje mestnega središča, njegovih številnih znamenitosti in doživetij ter omogoča imetniku koriščenje popustov pri skoraj 40 ponudnikih. Njen imetnik se lahko s posebnim kuponom odpelje z avtobusnim prevozom iz Kopra do Izole in Pirana. Za tiste, ki imajo radi izlete v zaledje, pa je obisk Hrastovelj pravo doživetje, saj lahko z nakupom skupne vstopnice združijo spoznavanje bogate zgodovine vasi in Istre, kulture, narave in gastronomije te prelepe istrske vasice. V letošnjo poletno turistično sezono so v Kopru zakorakali tudi z novim postajališčem za avtodome, ki je vse bolj zasedeno in priljubljeno.
Sicer pa so mesto tudi letos zaznamovali zlasti prihodi potniških ladij. Teh je bilo do zdaj že več kot 30, poskrbele pa so, da je Istro obiskalo več kot 34.000 potnikov. Do konca leta jih pričakujejo še 19, kar pomeni, da si bo naše kraje ogledalo še dodatnih 21.000 potnikov. Jana Tolja iz koprske občine pravi, da je najbolj intenzivno obdobje prav zdaj, ko bo v enem mesecu Koper obiskalo kar 15 potniških ladij. Sezono bo 5. novembra sklenila ladja Riviera. Kot običajno so najštevilčnejši angleško govoreči potniki, teh je več kot 80 odstotkov. Prihajajo zlasti iz Velike Britanije, ZDA, Kanade in Avstralije.
“V primerjavi z lansko sezono, ko je v Koper priplulo 45 ladij in slabih 59.000 potnikov, bomo letos zabeležili več prihodov, torej 48, vendar nekoliko manj potnikov. Letos so k nam prihajale nekoliko manjše ladje, kar je predvsem odraz lanske prepovedi vplutja največjih potniških ladij v Benetke. Hkrati pa to pomeni, da smo gostili večji delež potnikov, ki sodijo v kategorijo odličnih potrošnikov, saj so manjše potniške ladje običajno najbolj luksuzne,” meni Tolja. Prihodnje leto pričakujejo več kot 60 prihodov potniških ladij in približno 65.000 potnikov.
NATAŠA HLAJ