Luka Koper letos z izgubo, v letu 2011 pa bodo rasli

Istra
, posodobljeno:

Nadzorni svet Luke Koper se je danes seznanil s poslovnim načrtom za leto 2011. Medtem ko bo Luka Koper na ravni skupine po ocenah zabeležila 300.000 evrov izgube, bo že v 2011 ustvarila 7,6 milijona evrov dobička. Matična družba bo letos ustvarila 300.000 evrov dobička, prihodnje leto pa naj bi ta znašal 6,7 milijona evrov.

Luka Koper letos z izgubo, v letu 2011 pa bodo rasli
Helena Race

KOPER>Poslovni prihodki skupine naj bi prihodnje leto znašali 132,1 milijona evrov oziroma šest odstotkov več kot so ocenjeni za letos (124,3 milijona evrov), poslovni prihodki matične družbe pa naj bi znašali 126,6 milijona evrov oziroma sedem odstotkov več kot letos (118 milijonov evrov).

Dobiček iz poslovanja skupine naj bi dosegel 15,4 milijona, matične družbe pa 14,2 milijona evrov.

Kontejnerski terminal, skladišče in poglabljanje dna

Skupina Luka Koper v prihodnjem letu načrtuje za 32,3 milijona evrov investicij, kar znaša 79 odstotkov več od letošnje ocene. Večji del naložb (29,9 milijona evrov) se nanaša na matično družbo. Vlaganja bodo usmerjena v realizacijo tistih projektov, ki povečujejo zmogljivosti in odpravljajo ozka grla. Tako naj bi prihodnje leto posebno pozornost namenili dodatnim investicijam na kontejnerskem terminalu, kjer letos beležijo izredno povečanje pretovora in prihodkov. Med pomembnejšimi aktivnostmi bo tudi nadaljevanje že začete naložbe v skladišča za hitro pokvarljivo blago, poglabljanje morskega dna ter investicije v elektro infrastrukturo.

Promet naj bi rasel, negotovo pri avtomobilih

Prihodnje leto bo Luka Koper dosegla predvidoma 16,4 milijona ton ladijskega pretovora, kar je sedem odstotkov več od pričakovanega pretovora v letošnjem letu, ko naj bi ta znašal 15,3 milijona ton.

"V letu 2011 pričakujemo nadaljnjo rast kontejnerskega prometa, vendar z nižjo stopnjo rasti kot v letošnjem letu," je na novinarski konferenci v Kopru po seji nadzornega sveta povedal predsednik uprave Luke Koper Gregor Veselko.

V Luki pričakujejo, da bo svetovno gospodarstvo postopoma okrevalo. Zato upajo na zmerno rast proizvodnje, izvoza in uvoza, s tem pa večje povpraševanje po prekomorskem prevozu surovin, energentov in končnih izdelkov, je še povedal Veselko. Nekoliko več negotovosti ostaja le na avtomobilskem trgu.

STA