Piran bo spet dobil morsko znamko
V Akvariju Piran bodo popoldne predstavili že peto poštno znamko z motivom iz slovenskega morja, na kateri je tokrat upodobljen špar.
PIRAN> Ravnatelj Pomorskega in tehniškega izobraževalnega centra Marijan Tončić je povedal, da tako promovirajo tudi slovensko morje, za katerega Slovenci napačno menimo, da v njem ni ničesar.
Pošta Slovenije do danes ni izdala znamk z motivi iz morja, zato so se v Piranu sami odločili izkoristiti možnost izdaje osebnih znamk, je spomnil Tončić. Hkrati z znamko izdajo tudi razglednico z enakim motivom in poštni žig, kar ima še dodatno vrednost za filateliste.
Ni treba v Rdeče morje
S svojo aktivnostjo pa so očitno uspeli tovrstne motive promovirati tudi pri Pošti Slovenije, saj bo ta prihodnje leto izdala niz znamk z motivi morskih živali, je še navedel ravnatelj.
Izdajanje tematskih znamk predstavlja tako promocijo slovenskega morja kot samega akvarija, poudarja. Slovenci po njegovih besedah menimo, da v slovenskem morju ni ničesar, a je to nasprotno relativno bogato z različnimi, tudi eksotičnimi vrstami. Zato tudi “ni treba iti v Rdeče morje ali na koralne grebene v Avstralijo, da vidiš nekaj lepega”, dodaja.
Letos je čast upodobitve na znamki pripadla šparu z znanstvenim imenom Diplodus annularis. Gre za morsko ribo iz družine šparov, po katerem je družina dobila ime. Špar je najmanjši od vseh rib svoje družine in zraste do 22 centimetrov ter doseže do 37 dekagramov. Po hrbtu je zelankasto sive barve, ki se na bokih preliva zlatorumeno do srebrno, trebuh pa je srebrno bele barve. Okoli korena repne plavuti ima značilno temno rjavo pego.
Špar ni izbirčna riba
Običajno živi v manjših jatah in ni posebno izbirčen glede morskega dna, čeprav mu najbolj odgovarjajo peščena in muljasta dna, v katerih živijo majhni vodni nevretenčarji, s katerimi se prehranjuje. Drsti se v poletnih mesecih, ikre in ličinke pa so pelaške.
Akvarij Piran so ustanovili leta 1964, ko je Društvo akvaristov Slovenske obale začelo z obnovo stare zgradbe Pomorske in Ribiške šole ob Ribiškem trgu, polno pa je zaživel leta 1967, ko ga je kot nadaljevanje učnega laboratorija in delavnic ribiškega programa prevzela Srednja pomorska šola.
Leta 2009 je akvarij dobil novo podobo in sodobno opremo, tako da je zdaj v novih in večjih prostorih nameščenih 25 bazenov, skupna prostornina bazenov na ogled pa znaša 60.000 litrov.
STA