V boj za bolnike
Spremembe v zdravstvu bodo zajele združevanje stroškov in ustanov (uprav), direktorji bodo morali z manj denarja omogočiti enako oskrbo bolnih kot doslej. Kakovostno delo naj bi stimulirali, pravice bolnikov pa se ne bodo zmanjšale, napoveduje zdravstveni minister Tomaž Gantar.
PORTOROŽ> Minister Tomaž Gantar je novosti predstavil včeraj na konferenci o menedžmentu in vodenju v zdravstvu. Nekatere bodo uveljavili predvidoma aprila, v sklopu vladnih ukrepov, druge še v tem mandatu, ko sta predvidena sprejem reforme in že deloma pripravljene zakonodaje.
Ukrepi, ki naj bi sledili v kratkem, morajo preprečiti zlom zdravstvene blagajne konec leta. Preostali pa naj bi racionalizirali in utemeljili kakovostno delo ter omogočili konkurenčnost med ustanovami in v EU. “Nujna bo tudi sprememba košarice pravic, a gre za občutljivo zdravstveno in socialno vprašanje,” meni Gantar.
Če bolnišnice ne bodo konkurenčne, bodo propadle, dodaja Gantar. “Ostale bodo brez bolnikov in dobrih zdravnikov, ker se leta 2014 odprejo zdravstvene meje v EU. Porok za kakovost je pridobitev zahtevne akreditacije in certifikata za kakovost, ki je merilo za dobro delo v EU in širše.”
Kakovostno delo naj bi v prihodnje s pomočjo sprememb zakonodaje stimulirati, sankcionirali pa nekakovostno.
Nižja nadomestila za bolniške
Tomaž Gantar pravi, da ukrepi, ki jih predlaga njegovo ministrstvo, niso naleteli na odpor sindikatov: “S predstavniki sindikatov, ki združujejo zdravstvene delavce, sem se o njih že pogovarjal in jih podpirajo. Zaradi njih ne bodo šli na ulice.”
Kaj torej čaka slovensko zdravstvo in bolnike? Gantar našteva: “Interventni ukrepi morajo preprečiti zlom zdravstvenega zavarovanja konec leta. Zajemajo racionalizacijo dela in delovanje zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS); tudi stroške, razvrščanje zdravil, predvideni so razpisi za materialno-tehnične pripomočke in podobno.”
Drugi sklop zadeva izvajalce storitev in cene zanje.Ministrstvo predlaga znižanje za tri odstotke. Gantar meni, da so v zavodih pri tem še rezerve, zato teh ukrepov bolniki ne bi smeli občutiti pri omejevanju pravic in dostopnosti do zdravljenja.
Ukrepi, ki jih bodo občutili vsi, pa predvidevajo zmanjšanje višine nadomestila za bolniško odsotnost za deset odstotkov v prvih treh mesecih, ki bi deloma razbremenili tudi delodajalce.
Košarica pravic
Sprememba košarice pravic bo terjala več časa, posegi se nanašajo na razmerja med pravicami iz obveznega ter dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. “Nujna bo ocena, kaj si v tej košarici še lahko privoščimo. Od nje bo odvisen nadaljnji razvoj dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V novi košarici bomo prerazporedili bremena in jih nekaj prenesli v dopolnilna plačila. Za zdaj smo pravice še ohranili take, kot so,” omenja Gantar.Prepričan je, da se višina doplačil ne bo občutneje povišala.
Z združevanjem naj bi se izognili tudi naraščanju stroškov in izgubi v poslovanju, meni Gantar in omenja, da bi združili zdravstvene domove, bolnišnice pa naj bi se povezale na strokovnem področju - ko ne bi vsi delali vsega in vsak po svoje.
Glede izgube v regionalnih bolnišnicah, pri tem izstopa izolska s 1,8 milijona evrov izgube, se Gantar zavzema za analizo vrednotenja in plačevanja opravljenega dela. Z ZZZS naj bi ministrstvo to analizo pripravilo najkasneje v treh tednih, z vodstvom SBI pa se bo Gantar sestal prihodnji teden.
“SBI je že leta v težavah,” pravi Gantar. “Pred leti sem bil sam njen direktor in vem, da je delno vzrok za izgubo v prepičlem financiranju. Vprašanje pa je tudi, koliko je v njej delo neracionalno. Energetska sanacija bo že letos odpravila visoke stroške za energijo. Zanimiv pa je podatek, da ima zdaj SBI kar 200 več zaposlenih kot pred osmimi leti, ko sem jo vodil. Ugotoviti moramo, za kakšna dela gre, zlasti za tista, ki niso zdravstvena.”
Minister bo zahteval trden sanacijski načrt, ki ga bo SBI morala hitro izpeljati. V rdečih številkah sta še murskosoboška in ptujska bolnišnica. “Obeta se aneks k letošnjemu splošnemu dogovoru, ki bi to izgubo odpravil, saj bo zdravstvena blagajna privarčevala denar z drugimi že navedenimi ukrepi.” JASNA ARKO