V izolski ponudbi bo tudi lokalna ekološka hrana
Predstavniki izolske občine, tamkajšnje turistične organizacije ter več lokalnih gostincev in hotelirjev kot tudi pridelovalcev kmetijskih izdelkov so danes podpisali pismo o nameri “Km 0”. Gostinci bodo ponujali lokalna, ekološka oziroma integrirana živila, pridelovalci pa bodo zagotavljali kakovost.
IZOLA> Dogovor bo veljal za leto 2012, podpisniki pa so ugotovili skupni interes pri promociji lokalnih kmetijskih izdelkov najvišje kakovosti. Poimenovanje Km 0 izhaja iz dejstva, da bodo gostinci in hotelirji živila prevzemali neposredno od lokalnih ponudnikov, ti pa bodo zagotavljali vrhunsko kakovost, ki temelji na lokalnih posebnostih in načinu pridelave ter zagotovljeni sledljivosti živil, pridelanih v skladu s standardi ekološke ali integrirane pridelave.
Skupaj za kakovost
O pomenu in tudi tržni zanimivosti ponudbe lokalnih proizvodov, od olivnega olja do vina in še česa, so se strinjali domala vsi podpisniki, to so Hotel Belvedere, Poslovna enota Hotelov Bernardin Resort San Simon, Hotel Delfin, Hotel Keltika, Hotel Marina, Območna obrtno-podjetniška zbornica, Kmetijska zadruga Agraria, Konzorcij vin Istre, Zadruga oleum nostrum, občina Izola in Turistično združenje Izola.
Promocija domačih proizvodov
Kot je poudaril izolski župan Igor Kolenc, je prednost istrske regije v pridelavi zelo kakovostnih pridelkov, pri čemer so se možnosti njihovega nakupa na tržnicah ali prek kmetijskih zadrug v zadnjem času nekoliko zmanjšale, zato jih je treba obuditi. Kolenc meni, da bi moral biti naslednji korak ta, da vse lokale, ki prodajajo domače, v Izoli pridelano blago, opremijo s posebno oznako, kar bi zaznali tudi kupci.
Gre za proizvode, “ki so del tega teritorija, del naše zgodovine in del tistega, kar imamo”, zato lahko privabijo goste ter ustvarijo tržne niše in potencialno tudi nova delovna mesta, je prepričan Kolenc.
Prvi mož Turističnega združenja Izola Danilo Markočič je pojasnil, da se zavedajo pomena hrane znotraj turistične ponudbe. Prav z naborom partnerjev, ki so pristopili k podpisu, pa verjame, da bodo “turističnemu produktu Izole dali neko dodano vrednost”. Je pa obenem opozoril, da je podpis šele začetek in da zdaj sledi realizacija pisma o nameri.
Hrana postaja strateška surovina
Ob podpisu sta bila tudi predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk in namestnica direktorja Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Karmen Ponikvar. Vrisk je opozoril, da je današnji dogodek pomemben za ves slovenski prostor. Hrana postaja strateška surovina, v zadnjem času pa se tudi potrošniki zavedajo pomena lokalno pridelane hrane.
Prav za slovensko Istro kot enega najpomembnejših območij slovenskega turizma pa je “izjemno pomembno, da se tukaj dobijo slovenski proizvodi”. “Tisto, kar je povsod enako, ni zanimivo,” je pomen lokalne pestrosti v gostinski ponudbi še opisal Vrisk.
V Izoli bo danes pestro
V okviru svetovnega dneva turizma pa so za danes na Ljubljanski ulici v Izoli pripravili pester program. Do 19. ure bodo tam stojnice s promocijskim in prodajnim materialom, fotografska razstava, v nekaterih lokalih pa bodo postregli s posebno gostinsko ponudbo.
Med 15. in 19. uro bo risanje za otroke in mladino na temo turizma kot povezovalca kultur, med 16. in 17.30 pa bo brezplačno vodenje po Izoli v slovenskem in angleškem jeziku. Zbirno mesto za vodenje je na stojnici Turističnega združenja Izola.
Dnevi odprtih vrat
Poleg tega je danes tudi dan odprtih vrat. Muzej Parenzana in zbirka ladijskega modelarstva sta bili na ogled dopoldne, med 15. in 19. uro pa bo na ogled še Arheološki park Simonov zaliv. Ogled parka vodijo študenti Fakultete za humanistične študije Koper. Med 16. in 18. uro bo prikaz rimskih obrti, izdelava mozaika, kar bo vodila magistra umetnostne zgodovine in izvedenka mozaične umetnosti Megi Uršič Calzi. Prikaz kamnoseštva bo vodil akademski slikar Marko Zelenko, izdelavo nakita pa arheologinja Snježana Karinja. Ob 18. uri bo na vrsti konserviranje mozaikov v Simonovem zalivu, ki ga bo predstavil restavrator Luka Bogovčič.
STA