V portoroških hotelih bo do nedelje še veliko turistov, nato sledi zimsko zatišje

Istra
, posodobljeno:

Hotelirji v Istri so zadovoljni z božičnim in novoletnim obiskom, ki je bil boljši kot lani. Portorož pa ostaja prazničen tudi po včerajšnjem prazniku sv. treh kraljev in današnjem pravoslavnem božiču, ki mu bo sledilo še pravoslavno novo leto.

Ob sredah v Caffe Central v GH Portorož prirejajo degustacije vin istrskih vinarjev. Nazadnje se je predstavil Uroš Rojac (drugi z leve), na fotografiji  v družbi z Majo Križmančič (levo) izvršno direktorico za hotelsko operativo družbe Istrabenz turizem, animatorko Ireno Dolinšek in someljejem  Rokom Jeničem
Ob sredah v Caffe Central v GH Portorož prirejajo degustacije vin istrskih vinarjev. Nazadnje se je predstavil Uroš Rojac (drugi z leve), na fotografiji v družbi z Majo Križmančič (levo) izvršno direktorico za hotelsko operativo družbe Istrabenz turizem, animatorko Ireno Dolinšek in someljejem Rokom Jeničem Sašo Dravinec

ISTRA> Nekateri hoteli v Istri so že zaprli vrata, še nekaj jih bo začelo samevati v prihodnjih dneh. A v Portorožu je še zelo živahno. Vseh šest hotelov verige Lifeclass je odprtih, do nedelje so domala docela zasedeni. Prevladujejo italijanski gostje, saj je v sosednji državi navada, da praznike potegnejo še čez prvi teden novega leta, ker 6. januarja praznujejo befano.

Ruska božična večerja

Janez Jager iz hotelov Lifeclass je povedal, da je pri njih tudi precej ruskih in srbskih gostov, ki danes praznujejo pravoslavni božič, prihodnji teden pa še pravoslavno novo leto. Sinoči, na božični večer, je Stefano Cosattini šef kuhinje Grand hotela Portorož, s sodelavci za ruske goste pripravil božično večerjo. Na praznični mizi je bilo dvanajst tipičnih ruskih božičnih jedi, po ena v spomin na vsakega od dvanajstih apostolov. Seveda nista manjkala niti kaviar in vodka, saj je v ruski pravoslavni tradiciji božič praznik, ki se ga praznuje v družbi prijateljev, novo leto - drugače od običajev v naših krajih - pa je bolj družinsko obarvano.

V GH Portorož je med prazniki zelo dobro poskrbljeno za zabavo in animacijo gostov, nekatere dogodke bodo prirejali tudi v prihodnjih mesecih. Tako so vsako soboto v foyerju hotela plesni večeri z Damirjem Devičem, ki niso namenjeni zgolj hotelskim gostom, v Caffe Central igra pianistka Lucienne Lončina ali pa katera od tukajšnjih mladih glasbenih skupin, ob ponedeljkih je slovenski večer s Šavrinskimi godci, ob sredah pa vinske degustacije s predstavitvami istrskih vinarjev.

Sledi januarsko zatišje

V Lifeclassu bodo prihodnji teden zaprli dva hotela, zaprt bo tudi GH Bernardin, prav tako Kempinski Palace. V Izoli, kjer so za praznike gostili več turistov kot lani - največ je bilo Italijanov, sledijo jim domači in avstrijski gostje - so že zaprli hotele Delfin, San Simon in Belvedere, hotel Marina bo odprt še do 16. januarja. Za praznike so bili solidno zasedeni tudi koprski hoteli, Koper pa je bil predvsem zelo dobro obiskan kraj za silvestrovanje na prostem.

Za turistične delavce v Istri bo sredi meseca nastopilo nekolikšno zatišje, a ne bo dolgo, predvsem v Portorožu, kjer se bo počasi začela kongresna sezona.

Misli pa že upirajo v pomlad in poletje. Računajo, da bo gostov z italijanskega tržišča vsaj enako kot lani, prav tako slovenskih, napovedujejo pa povečan obisk iz Rusije in tudi iz Srbije, saj naj bi letalska povezava z Beogradom vendarle začela obratovati 20. januarja. Jadrna Furlanič, direktor TZ Portorož, pričakuje, da jim bo letos uspelo pritegniti tudi več gostov iz osrednje Italije, kar naj bi bila posledica podaljšanja letalske linije do Rima in aktivnejšega predstavljanja Portoroža v deželi Lazio. DS