Žerjavisti v bran zaposlenima v Pilotih
V sindikatu žerjavistov (SŽPD) so prepričani, da sta se dva zaposlena v podjetju Piloti Koper, ki v pristanišču opravlja pomorsko pilotažo, znašla v postopku pred odpovedjo samo zato, ker sta izpostavljena člana sindikata in zahtevata boljše razmere v podjetju. Vodstvo podjetja Piloti Koper pa meni, da skuša sindikat ustvarjati izredne razmere v pristanišču.
KOPER > Pilot Maurizio Rasman in vodja pilotine Arjan Rapuš sta po 16 letih dela v družbi Piloti Koper minuli teden dobila obvestili pred izredno odpovedjo zaposlitve. Jutri imata zagovor pri delodajalcu, zato danes na dogodku, ki ga je sindikat žerjavistov organiziral v njun bran, nista želela dajati izjav. “Delodajalec jima očita izdajo zaupnih podatkov, ki so last podjetja. Jaz trdim, da takšno podjetje tajnih podatkov sploh ne more imeti,” je o razlogih, navedenih v obvestilih pred izredno odpovedjo, povedal koordinator SŽPD Mladen Jovičić.
Sindikat bo naredil vse za zaščito pilota in vodjo pilotine
Z odvetnikom Aleksandrom Lisjakom bodo poskusili dokazati, da sta odpovedi, če do njih res pride, nezakoniti. Prepričani so, da razlogi za odpoved ne zdržijo pravne presoje. “Naredili bomo vse, da ju bomo zaščitili,” dodaja Mirko Slosar, predsednik sveta delavcev Luke Koper.
Na vprašanje, ali njihove prihodnje aktivnosti lahko povzročijo tudi poslovno škodo Luki Koper, Jovičić odgovarja: “Sindikat ni tisti, ki bi povzročil škodo, delodajalec je povzročil nestabilnost, sindikat v tem primeru ne bo odgovoren za nič.”
Piloti Koper: “Pilotov je dovolj za varno delo”
V zasebnem podjetju Piloti Koper v lasti Valterja Kobeje te aktivnosti sindikata žerjavistov, kot so zapisali, razumejo kot poskus ustvarjanja domneve izrednih razmer v pristanišču, ki pa to še zdaleč niso. Zatrjujejo, da imajo zaposlenih dovolj licenciranih pilotov in voditeljev pilotskega čolna za varno plovbo v koprskem pristanišču. Zdaj je v podjetju osem pilotov, če nameravana odpoved obvelja, jih bo sedem. Poudarjajo še, da SŽPD ni reprezentativen sindikat v podjetju Piloti, saj je podjetniški sindikat Luke Koper.
Država sicer že mesece načrtuje ustanoviti državno podjetje za pilotažo pod okriljem Slovenskega državnega holdinga, ki bi prevzelo to dejavnost in tudi pilote zasebnega podjetja Piloti Koper. Padec vlade je te načrte verjetno nekoliko zavrl. Jovičić danes ni želel razkriti, ali je sindikat sodeloval z ministrstvom pri pogovorih o nastanku novega podjetja. “Želimo pa si boljše ureditve tega področja, definitivno,” je dejal.