Dediščino Franca Basaglie bi uvrstili na Unescov seznam

Pri sosedih
, posodobljeno: 19. 06. 2026, 10:14

Misel in dediščino Franca Basaglie bi uvrstili na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Predlog se je izoblikoval v Gorici, mestu, kjer se je "revolucija" slavnega italijanskega psihiatra začela v 60. letih prejšnjega stoletja. Za sprožitev postopka za vpis se je odločila Občina Gorica, podpirata pa jo Dežela Furlanija - Julijska krajina in goriški klub Unesco, poroča Primorski dnevnik.

Italijanski psihiater, intelektualec in humanist Franco Basaglia (1924-1980), na fotografiji tretji z desne.

Italijanski psihiater, intelektualec in humanist Franco Basaglia (1924-1980), na fotografiji tretji z desne.

Foto: Emilio Neri Tremolada

GORICA > "Franco Basaglia je zaslovel v času, ko je bival v Trstu, prve korake na poti, ki je leta 1978 privedla do sprejetja zakona št. 180, pa je opravil med vodenjem psihiatrične bolnišnice v Gorici. S tem se je začela nova doba razumevanja človekovega dostojanstva," je povedal goriški župan Rodolfo Ziberna. Ob tem je izpostavil, da se je zamisel za predložitev kandidature porodila občinskemu svetniku Demokratske stranke Francu Perazzi, sicer nekdanjemu vodji goriškega oddelka za duševno zdravje, ki je odločilno sogovornico našel v občinski odbornici Patrizii Artico. "Pomembno je seveda, da nam ob strani stojita Dežela FJK in krajevni klub Unesco," je poudaril Ziberna. Priznal je, da vložitev predloga še ne pomeni njegovega sprejetja, nekje pa je bilo treba začeti, navaja Primorski dnevnik.

"Skoraj ganjen sem ob misli, da se bo prav v Gorici, kjer se je Basaglievo delo začelo, začel tudi postopek za dodatno ovrednotenje njegove dediščine. Mesto je lahko na to ponosno. Uvrstitev na Unescov seznam bi pomenila dodatno priznanje univerzalnosti Basaglieve misli in vrednot, na katerih je temeljilo njegovo delo, ki je v središče postavilo človeka," je povedal Perazza po poročanju Primorskega dnevnika.

Kot je pojasnila občinska odbornica Artico, postopek za vložitev kandidature sicer terja svoj čas, že v kratkem pa bo goriški občinski odbor sprejel sklep, s katerim bo pripravi gradiva za kandidaturo namenil nekaj sredstev.