Bodo s hrpeljskimi smetmi še upravljali Sežanci?

Srednja Primorska
, posodobljeno:

V hrpeljsko-kozinski občini so v lanskem letu zbrali približno 1460 ton različnih odpadkov, od tega skoraj dve tretjini z ločenim zbiranjem. Tačas občina z razpisom išče novega koncesionarja za zbiranje in odvoz smeti.

Vse bolj vestni pri ločevanju odpadkov so tudi krajani 
hrepeljsko-kozinske občine, ki so lani ločeno zbrali  dobrih 63 
odstotkov vseh svojih odpadkov, kar je pet odstotkov več kot 
leta 2013 in skoraj desetino več kot leta 2012.
Vse bolj vestni pri ločevanju odpadkov so tudi krajani hrepeljsko-kozinske občine, ki so lani ločeno zbrali dobrih 63 odstotkov vseh svojih odpadkov, kar je pet odstotkov več kot leta 2013 in skoraj desetino več kot leta 2012. Helena Race

HRPELJE, KOZINA > V hrpeljsko-kozinski občini - tako kot tudi v občinah Sežana, Divača in Komen - za ravnanje in odvoz odpadkov skrbi Komunalno-stanovanjsko podjetje (KSP) Sežana. V lanskem letu so v vseh občinah, kjer je že nekaj časa obvezno ločeno zbiranje odpadkov, zbrali več kot 7500 ton smeti.

Več ločeno zbranih odpadkov

Posebej vestni so v občinah pri ločenem zbiranju odpadkov, saj so po podatkih sežanske komunale lani zbrali za dobrih pet odstotkov ločenih frakcij več kot leto poprej. To pa gre, po mnenju komunale, predpisati predvsem vse boljšemu ločevanju odpadkov pri gospodinjstvih. “Pa tudi dodatni obdelavi ostanka komunalnih odpadkov pred odlaganjem, kjer se iz ostanka izloči dodatna lahka frakcija (predvsem gre za plastično embalažo), ki tako ne konča na odlagališču, temveč jo posredujejo v predelavo (energetska izraba),” so povedali v KSP Sežana.

Vse bolj vestni pri ločevanju odpadkov so tudi krajani hrepeljsko-kozinske občine, ki so lani ločeno zbrali dobrih 63 odstotkov vseh svojih odpadkov, kar je pet odstotkov več kot leta 2013 in skoraj desetino več kot leta 2012, je pojasnila Mojca Uršič iz KSP Sežana.

Zbiranje in prevoz odpadkov občana hrpeljsko-kozinske občine mesečno stane 5,16 evra. Kot je videti, bodo v ilirskobistriški občini, ki za razliko od hrpeljsko-kozinske šele sedaj prehaja na nov sistem zbiranja in ravnanja z odpadki in kjer zberejo tudi bistveno manj ločeno zbranih odpadkov (le za četrtino), nove cene ravnanja z odpadki še vedno nižje. V bistriški občini naj bi namreč ravnanje z odpadki člana gospodinjstva po novem stalo 4,75 evra na mesec (v mestu nekoliko draže). Kar bo sicer odvoz smeti v Ilirski Bistrici podražilo v povprečju za 60 odstotkov.

KSP Sežana se bo na razpis prijavila

Ker je pogodba s KPS Sežana potekla, hrpeljsko-kozinska občina z razpisom išče novega izvajalca. “Razpis je potreben zaradi izteka stare pogodbe o izvajanju gospodarske javne službe in tudi prilagoditve novim občinskim odlokom,” pravijo na Občini Hrpelje-Kozina. Novemu koncesionarju bo občina koncesijo za ravnanje in odvoz odpadkov podelila za obdobje sedmih let.

V KSP Sežana so zatrdili, da se nameravajo na razpis absolutno prijaviti. “Seveda se bomo prijavili, saj je to naša osnovna dejavnost, ki jo opravljamo že od začetka,” je potrdila vodja enote gospodarskih javnih služb pri Komunalno-stanovanjskem podjetju Sežana Vlasta Kukanja.

TINA M. VALENČIČ