Kako spretni so konji v vpregi

Srednja Primorska
, posodobljeno:

Ob zibelki lipicancev se kot prireditelj konjeniških prireditev na Krasu zadnja leta vse bolj uveljavlja tudi Povir. Tako bo jutri tu že 7. konjeniška prireditev.

Ne samo v vpregi Mihe Tavčarja (na fotografiji), tudi nasploh 
bodo na nedeljski prireditvi prevladovali lipicanci.
Ne samo v vpregi Mihe Tavčarja (na fotografiji), tudi nasploh bodo na nedeljski prireditvi prevladovali lipicanci. Petra Mezinec

POVIR > Začela se bo ob 13. uri na prizorišču v bližini avtoceste, kjer se bodo do večera zvrstila tekmovanja v vožnji vpreg, dresurno jahanje, nastop Žirske konjenice in še nekaj zanimivih popestritev. “V vožnji eno- in dvovpreg se bo pomerilo 13 ekip iz vse Slovenije in ena iz Italije, tekma pa šteje tudi za državni pokal in poteka po pravilih Konjeniške zveze Slovenije,” je povedal domačin Miha Tavčar, gonilna sila prireditve, sicer pa tudi sam vrhunski tekmovalec z vpregami. Dvakrat je bil namreč že svetovni prvak in trikrat državni prvak v vožnji vpreg ter trikrat voznik leta. V konjeništvo ga je uvedel Alojz Lah, doslej najuspešnejši slovenski tekmovalec v dresurnem jahanju, ki bo jutri predstavil višjo jahalno šolo. V sodelovanju z Združenjem rejcev lipicanca pa bo nastopil tudi Pedagoški center za konjerejo Krumperk.

V spremljevalnem programu bodo nastopile nepogrešljive povirske mažoretke, posebna atrakcija pa bo volovska vprega iz Merč: “Doslej je bila ta vprega mešana, tokrat pa bosta v njej prvič dva vola, vsak od njiju je težak 1200 kilogramov. Vole je v naših krajih res že zelo težko videti,” napoveduje Tavčar, sicer vodja konjeniške sekcije pri Športnem društvu Brinj Povir, ki bo poskrbelo za dogodek. Ogled vsega programa bo brezplačen. MUZ