Manj novorojenčkov v toplejših prostorih
Bolnišnica za ženske bolezni in porodništvo Postojna je varčnejša. Z energetsko prenovo so namreč svoje stroške prepolovili. Neugodne zimske razmere pa so jim tokrat odnesle število porodov, ki so ga beležili v prvih tromesečjih.
POSTOJNA > Med učinkovitimi ukrepi za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb so v postojnski porodnišnici lani zamenjali okna, vrata, toplotno izolirali ovoj stavbe in streho, postavili solarni sistem, uredili nadzorovano prezračevanje stavbe in kotlovnico za lesne pelete. Po prvi zimi že občutijo pozitivne učinke posegov.
Sanacija ni še segla do podstrešja
“Z energetsko sanacijo smo izredno zadovoljni, saj smo prihranili 50 odstotkov oziroma 50.000 evrov,” je včeraj ocenil Aleksander Merlo, direktor porodnišnice, kjer so 1,4 milijona evrov vredno naložbo izpeljali s 85 odstotkov nepovratnih evropskih sredstev iz kohezijskega sklada.
Na poti do popolne preobrazbe jim je preostala le še sanacija podstrešja in sejne sobe za predavanja materinske šole, ki zdaj poteka na drugih, različnih lokacijah v Postojni. Načrtujejo pa tudi dozidavo prizidkov, vendar: “Smo edina državna ustanova s stavbo in zemljiščem v lasti občine. To nas velikokrat pri investicijskem razvoju postavlja ob steno,” je pojasnil Merlo. Kajti podelitev stavbne pravice je predpogoj, da porodnišnica dobi gradbeno dovoljenje. Občina je sicer podala soglasje k načrtovanim investicijskim posegom, a se je kot kaže zapletlo v pogajanjih z ministrstvom za zdravje.
Kot je še povedal direktor porodnišnice na vrhu v slovenskem zdravstvu na ginekološko-porodniškem področju, se trudijo dokazovati s svojim profesionalnim delom, obenem pa morajo biti tudi marketinško zanimivi. Kljub temu so v letošnji zimski sezoni zabeležili blagi padec števila porodov.
Skoraj petino manj novorojenčkov
Na upad natalitete v njihovih porodnih sobah so vplivale izredno slabe vremenske razmere, ki so bodočim mamam onemogočile prihod v Postojno.
“V prvi vrsti pa je padec porodov rezultat trenutnega stanja v družbi,” je menil Merlo. Pari se namreč ne odločajo za naraščaj, saj jih skrbi, kako - če sploh - bodo lahko svoje otroke preživljali in vzdrževali. V primerjavi z lani, so v prvem tromesečju prešteli 476 novoroječnkov, letos pa kar 80 manj.
Pričakovati je torej, da se bo morala večina porodnišnic v prihodnjih letih soočiti z manjšim delom. V Postojni so zato že pripravljeni na realizacijo drugih programov, kot je, denimo, umetna oploditev z biomedicinsko pomočjo.
LORI FERKO