SiTOR z občinsko pomočjo v širitev

Srednja Primorska
, posodobljeno:

Podjetje SiTOR stiskalnice, ki sodi med vodilne svetovne proizvajalce hidravličnih stiskalnic, z obstoječimi proizvodnimi zmogljivostmi ne more več slediti vse večjemu povpraševanju po svojih proizvodih, zato načrtuje širitev. Pri pridobivanju gradbenega dovoljenja je naletelo na oviro v občinskem prostorskem načrtu, a mu je občina z njegovo dopolnitvijo prišla naproti. Sicer bi se naložba zavlekla, podjetje pa bi posle medtem izgubljalo.

Prvi mož podjetja SiTOR stiskalnice Rudi Tomšič pričakuje, 
da bodo do konca leta pridobili vsa  soglasja in dovoljenja ter 
spomladi prihodnje leto začeli s širitvijo proizvodnih prostorov.
Prvi mož podjetja SiTOR stiskalnice Rudi Tomšič pričakuje, da bodo do konca leta pridobili vsa soglasja in dovoljenja ter spomladi prihodnje leto začeli s širitvijo proizvodnih prostorov.Veronika Rupnik Ženko

PIVKA > Podjetje SiTOR stiskalnice, katerega poslovni in proizvodni prostori se zdaj raztezajo na približno 5000 kvadratnih metrih na jugovzhodnem delu Pivke, nasproti Javorjevega kompleksa, se bo v prihodnjem letu razširilo še za 1500 kvadratnih metrov. “Naložba vključuje podaljšanje proizvodne hale, s čimer si bomo povečali možnost sestave večjega števila naših proizvodov. Olajšali si bomo delo predvsem pri varjenju zvarjencev in razrezu pločevine. Drugi del investicije je montažno skladišče, kjer bo predvsem skladišče jeklenih profilov. S tem bomo dodatno sprostili del prostora v obstoječih proizvodnih prostorih. Tretji, manjši del investicije je obnova upravnih prostorov,” pojasnjuje Rudi Tomšič, direktor družbe SiTOR stiskalnice, kot se po spremembi lastništva imenuje nekdanja Javorjeva hčerinska družba Javor Stroji.

Tudi nova strojna oprema in zaposlitve

Tomšič pravi, da bodo vzporedno s povečanjem prostorov na daljši rok vlagali tudi v dodatno strojno opremo. Najprej bosta prišla na vrsto robot za varjenje zvarjencev in nov stroj za razrez pločevine, v naslednjih letih pa tudi novi obdelovalni stroji.

Na vprašanje, kako bo širitev vplivala na delovna mesta, Tomšič odgovarja, da se bo na daljše obdobje njihovo število povečalo. “Pri robotskem varjenju zvarjencev gre predvsem za olajšanje pogojev dela in ne za povečanje delovnih mest. Ko bomo šli v investicije v novo strojno opremo, pa bomo potrebovali tudi nove zaposlene,” pravi Tomšič in dodaja, da kadrom sicer posvečajo veliko pozornosti, predvsem s pomočjo štipendiranja na vseh ravneh od poklicne, srednje do visokošolske izobrazbe, s čimer kadre usposabljajo v podjetju.

Proizvodnja zasedena poldrugo leto vnaprej

Glavni razlog za novo naložbo je sicer vse večje povpraševanje. “Trenutno imamo proizvodnjo zasedeno za več kot leto in pol vnaprej. To pomeni tudi dolge dobavne roke, ki so za nekatere kupce nesprejemljivi. Zgodilo se nam je že, da se je kupec zato odločil za drugega dobavitelja.” Tomšič pravi, da so v širitev primorani, če želijo obdržati svoj tržni delež. Trenutno so skoraj 100-odstotni dobavitelj stiskalnic za proizvodnjo plošč iz umetnih mas, njihovo glavno tržišče pa sta EU in ZDA. Poleg tega, da jih v širitev sili trg, pa jim to omogočajo tudi zelo dobri poslovni rezultati.

Zadnja leta se obseg prihodkov podjetja s 50 zaposlenimi giblje okrog sedem milijonov evrov, dobiček pa med pol milijona in 800.000 evrov letno. Bistveno so uspeli zmanjšati tudi delež podedovane zadolženosti. Koliko natančno bo vredna investicija, še ne vedo, samo gradbena dela pa naj bi stala približno dva milijona evrov, ki jih bodo večinoma sami zagotovili.

Pospešili pot do gradbenega dovoljenja

Podjetje bo do gradbenega dovoljenja lahko prišlo bistveno prej, kot je sprva kazalo, ker mu je na pomoč priskočila tudi Občina Pivka. Prav na včerajšnji dopisni seji so svetniki s sprejemom obvezne razlage dopolnili občinski prostorski načrt in tako odpravili dileme. Formalno je namreč na širšem območju tovarne predviden sprejem občinskega podrobnega prostorskega načrta (OOPN), ki bi bil podlaga za izdajo gradbenega dovoljenja.

Ker gre v konkretnem primeru za že pozidano območje, ki se bo dozidalo za ne več kot 30 odstotkov površine, pri čemer ne bo šlo za bistvene vsebinske spremembe, pa je podlaga lahko tudi veljavni občinski prostorski načrt.

A po besedah pivškega župana Roberta Smrdelja so zato, da bi odpravili vse dileme in potencialne težave, svetniki sprejeli obvezno razlago določenega člena občinskega prostorskega načrta, po kateri je, kot je poenostavljeno pojasnil župan, “tudi na območju prostorske enote, kjer je tovarna strojev SiTOR, možno narediti dogradnjo brez sprejema OPPN.”

“Poanta je, da se podjetju s tem omogoči, da hitreje začne z investicijo, OPPN bi bil namreč v najboljšem primeru lahko sprejet v pol leta, a vemo, da podjetje tega časa nima. Nas pa sprejem obvezne razlage ne stane tako rekoč nič,” je še poudaril Smrdelj.

VERONIKA R. ŽENKO