Tokrat v vrtu tudi kraška obrt
Čeprav je vrt, s katerim se Borut Benedejčič že tretjič predstavlja v Londonu, modernističen, pa navdih črpa iz kraške tradicije in odnosa Kraševcev do vode.
SEŽANA > Slaba dva meseca pred odhodom v London je kamnita skulptura pred sežanskim Marmorjem že pripravljena. “Zdaj čakamo le še pergolo, ki bo nudila senco nad vodno postajo,” pojasni Borut Benedejčič.
Benedejčič se je s Pepino zgodbo v Londonu prvič predstavil leta 2009 na razstavi Hampton Palace Flower Show, kjer je vrt sodnike prepričal in osvojil zlato medaljo v kategoriji malih vrtov, drugič pa leta 2012 na še prestižnejši razstavi Chelsea Flower Show, kamor so na ogled odpeljali kraško gmajno. In zopet navdušili.
Moderen s kraškim pridihom
Tretji vrt je, tako pove Benedejčič, bolj futuristično modernističen, a črpa iz bogate kraške tradicije: “Opozarja na pomen vode. Pomanjkanje čiste vode postaja vedno večja težava sodobnega sveta. Še posebej v mestih manjka kotičkov, kjer bi lahko ljudje popili kozarec vode tudi brezplačno. Na Krasu smo že pred stoletji znali skrbeti za vodo, jo ohranjati in ceniti, saj je je bilo vedno premalo. Črpal sem iz stare vaške štirne, kjer so se ljudje zbirali in klepetali. Štirna je predstavljala središče vasi.”
Četudi urban, ostaja vrt še vedno kraški. Tokrat bodo v Londonu predstavili tudi kraško obrt, tradicijo in nenazadnje del kraškega gospodarstva. Benedejčiču je na pomoč priskočilo tudi sežansko podjetje Marmor Sežana, ki je iz kamna Lipica izdelalo vodnjak (štirno), klopce, mizice in tlak.
Promocija kraškega gospodarstva
“Zanimivo se nam je zdelo pristopiti k projektu, saj je angleško tržišče zanimivo, apnenca pravzaprav ne poznajo. Angleži imajo drugačen odnos do dediščine in stavbarstva. A ne gre le za promocijo, temveč tudi za dejstvo, da si projekt zasluži večjo pozornost. Glede na to, da smo dobavitelji surovine, imamo navado, da podpremo inovatorje s tega področja,” pojasni arhitekt Dimitrij Kukanja iz podjetja Marmor.
V vrtu bo 1800 rastlin
Benedejčič z ekipo v London odhaja v začetku maja z enim tovornjakom, na katerem bo približno 22 ton materiala. Sledili bodo naporni dnevi postavitve vrta in zasaditve rastlin - s seboj jih odnašajo kar 1800.
Zgodba, ki jo Borut Benedejčič nosi v svet, ni le njegova, temveč je zgodba o Krasu, zato je na pomembnem mestu tudi promocija. V ekipi želijo storiti še korak naprej pri povezovanju Krasa in Londona. “Želimo si, da bi vrt ostal v Londonu, njegov dvojček pa na Krasu,” pove strokovnjak za vrtove, ki si med drugim želi povezati tudi londonskega župana z župani Krasa.
PETRA MEZINEC