Trdo delo in ljubezen do njega
Obrtniki in mali podjetniki predstavljajo trden temelj gospodarstva v Sloveniji. Podobno je tudi na Krasu in v Brkinih, na območjih, ki jih pokriva sežanska obrtna zbornica. V Kosovelovem domu bo danes slovesnost ob njeni 35. obletnici. Ob tej priložnosti smo obiskali nekaj podjetnikov; tako mlade kot tiste z daljšim stažem zaznamujejo inovativnost, drugačnost in trdo delo.
SEŽANA > Nejc Matjažič se je za odprtje frizerskega salona odločil pred petimi leti. “Veliko ljudi me je opozarjalo, da so krizni časi in da je frizerskih salonov v Sežani že preveč,” se spominja. Pri 19 letih je tako stopil na samostojno pot in nikoli mu ni bilo žal. “Prepričan sem, da moraš začeti mlad, saj si bolj drzen,” je poudaril.
Začetki niso bili lahki, zato je hvaležen, da so mu na pomoč priskočili družina in prijatelji. “Najtežje je bilo izbrati prostor, kasneje so na vrsto prišla vprašanja glede opreme in financiranje. Spraševal sem se tudi, če bom imel dovolj strank,” pripoveduje Nejc. Strah je bil odveč, danes je njegov salon Puer Aeternus dobro poznan ne le na Krasu in Primorskem, temveč zahajajo k njemu tudi stranke iz Ljubljane in iz Hrvaške.
Sledi trendom, zato se neprestano izobražuje. Konkurenca je neizprosna, poleg strokovnosti pa je po njegovem pomembno strankam ponuditi nekaj več. V salonu dela sam, vendar nenehno išče nekoga, ki bi ga lahko zaposlil: “Največja težava je, ker so vsi na začetku zagnani, po enem mesecu pa se navdušenje izgubi.”
Svojim sanjam naproti
Tudi podjetnica Mateja Terčon prihaja s komenskega konca. Je plesna učiteljica hip hop plesov, plesov v parih in zumbe, pripravlja pa tudi devetošolce na valeto. Njeno življenje se že od nekdaj vrti okrog plesa. “Po osnovni šoli sem že vedela, kaj si želim. Poučevanje plesa je bil moj glavni cilj in takoj po srednji šoli sem se odpravila svojim sanjam in ciljem naproti,” se spomni.
To je bilo pred petimi leti. Tudi pri njej je to obdobje zaznamovalo veliko dvomov: “Spraševala sem se, ali mi bo zadostno število plesalcev in staršev zaupalo, me podpiralo in mi dalo priložnost, saj brez njih ne bi mogla začeti svoji poti.” Na drugi strani se je soočala z visokimi najemninami dvoran, saj so bile skupine na začetku majhne.
Danes vodi 19 skupin, tedensko opravi 23 treningov, starost plesalcev se giblje med dvema in 50 leti. Njene skupine so osvojile vrsto odličij na mednarodnih in državnih tekmovanjih, med drugim so hip hop mame leta 2011 postale evropske prvakinje.
Omembe vrednih težav nima več. “Je pa res, da me je vsakič na začetku plesne sezone strah, ali bo plesalcev in dela dovolj.” Pravi, da je za uspeh pomembno ogromno dobre volje in vztrajnosti ter podpore.
Iz dopolnilne dejavnosti do petih zaposlenih
Precej daljšo zgodovino ima podjetnik Marko Svetina, ki je podjetje Elmar elektroinstalacije ustanovil leta 1989. Tudi v tistih časih za nova podjetja ni bilo lahko. “Začel sem z dopolnilno dejavnostjo, sčasoma pa sem zaradi povečanega obsega dela prešel v redno obrt,” pojasni Svetina. Kmalu je zaposlil prvega, danes pa si pod okriljem podjetja kruh služi pet zaposlenih. Veliko pozornosti namenja izobraževanju, zaposlenim in mladim: “Naša obratovalnica ima registrirano učno delovno mesto. Izvajamo praktično usposabljanje z delom za dijake Šolskega centra Nova Gorica elektro smeri.”
Težav, s katerimi se morajo soočati obrtniki in podjetniki, ni malo, našteva Svetina: “Birokracija, plačilna nedisciplina, počasnost sodišč, banke, ki ne opravljajo svoje osnovne dejavnosti, javni razpisi, ki so prirejeni za določenega izvajalca.” Namesto z razvojem se mora zato ukvarjati s temi težavami.
Kriza se kaže tudi na področju elektroinstalacij, saj so stranke postale vse bolj zahtevne, manj je tudi velikih gradenj. Kljub temu podjetnik vidi svetlo prihodnost podjetja, saj ga bo, napoveduje, prepustil sinovoma. Za uspeh je po njegovem potrebna kvalitetna, pravočasna in konkurenčno opravljena storitev z doma vzgojenim kadrom.
Inovativnost v lesu
V Klancu pri Kozini družina Bolčič les obdeluje že 80 let. Izdelujejo vrhunsko pohištvo, sodelujejo pa tako s slovenskimi kot tujimi priznanimi oblikovalci. Loredana Matkovič, ki je podjetje prevzela pred enim letom po tragični smrti moža, je ponosna, da jim je kljub težkim časom uspelo ohraniti vse kupce in še celo razširiti poslovanje. “Pri tem opažam, da tujci niso presenečeni, da se jim predstavim kot direktorica proizvodnega podjetja. Zaupajo našim tehnološkim rešitvam in kakovostnim izdelkom,” je povedala.
Skoraj vse proizvode prodajajo na tujih trgih, predvsem v Nemčiji in Angliji. “Naši izdelki se prodajajo v specializiranih trgovinah, ki jih na slovenskem trgu pogrešamo. Masiva postaja vse bolj iskana, saj želijo kupci naravne izdelke, obdelane z naravnimi olji,” pravi Matkovičeva.
Pri njih si kupci lahko naročijo pohištvo po meri, izberejo si tudi vrsto lesa. Kras kot podjetniško okolje po njenem sicer ne prinaša posebnosti, so pa njihovi oblikovalci črpali ideje za posamezne kolekcijo iz kraških značilnosti. Kolekcijo Istra je navdihnil kraški zid.
Podjetnik mora po njenem imeti rad tisto, kar počne, spoštovati kupca in razmišljati dolgoročno: “Izdelke delamo danes, ves čas pa je treba misliti, kaj bomo delali jutri, pojutrišnjem. Vsa leta se trudimo, da so naši izdelki drugačni in prepoznavni.”
PETRA MEZINEC