Trije večeri v jamah

Srednja Primorska
, posodobljeno:

Na samo Vilenica, ki je dala ime uglednemu mednarodnemu literarnemu srečanju in nagradi, tudi nekaj drugih jam je že dokazalo, da so odličen prostor za kulturne prireditve. V Matarskem podolju so letos temu seznamu dodali Tinjelovo pečino.

Tinjelova pečina je uspešno prestala prireditveni krst
Tinjelova pečina je uspešno prestala prireditveni krstSlavko Gerželj

MATERIJA> To je Brdkova - Tinjelova pečina med Materijo in Gradišico je kar klicala po kakšni kulturni prireditvi, saj njena oblika nudi naravne “tribune” in naravno izoblikovan oder za nastopajoče. Jama je tudi dokaj dostopna in vse, kar obiskovalci potrebujejo, so dolgi rokavi in dobri čevlji.

Večer v Tinjelovi pečini je bil prvi od treh kulturnih dogodkov, ki jih je občina povezala pod naslovom Poletni večeri v hladu brkinskih biserov. Drugi bo to soboto (25. avgusta), ko bo na ploščadi jame Dimnice tekmovanje harmonikarjev, zadnji pa zadnjega avgusta v plesni dvorani Jame Dimnice.

Pobudo za prvi kulturni večer v jami je dal jamar Franci Malečkar, pa tudi domačine je že nekaj let klicala. “Prisluhnili smo jim tudi na občini in v goste povabili klapo Rožice iz Šapjan, ki so letos izdale zgoščenko, kvartet Utrip ter žensko vokalno skupine Zlatice. Njihovi glasovi so prebili težki jamski zrak, ljudska pesem s Hrvaške in Slovenije pa je krstila pečino v novo prizorišče kulturnega dogajanja,” pojasnjuje Ester Mihalič z občine Hrpelje-Kozina.

Debitantski kulturni večer jame je spremljala lepa množica ljudi, ki je ne le uživala ob nastopajočih, temveč tudi v prijetem hladu, v katerega so zbežali pred avgustovsko vročino. NR