V Vogljah pil namesto cerkve
V Vogljah so v soboto odprli obnovljeno vaško jedro. V celoti so obnovili kapelico Pil na Klancu, prestavili ekološki otok in začeli z obnovo vaškega kala.
VOGLJE> Pil na Klancu stoji tam, kjer je bila nekoč cerkev, ki jo je dal avstrijski cesar porušiti v 18. stoletju, tako kot številne druge manjše cerkve. Prebivalci Vogelj s tem niso bili niti malo zadovoljni, zato so v bližini zgradili pil, ki danes sodi med lepše v Sloveniji. Od leta 1992 je zaščiten kot sakralna nepremična stavbna dediščina lokalnega pomena. Konec lanskega leta je bil deležen temeljite prenove, v soboto pa sta ga ponovno blagoslovila domači župnik Bogdan Špacapan ter bližnji župnik na Repentabru in škofov vikar za slovenske vernike na Tržaškem Anton Bedenčič.
“Delo še ni zaključeno, saj so bile donedavno v vseh štirih straneh niše, v katerih so bile nabožne poslikave na pločevini, katere bi veljalo tudi obnoviti,” je Špacapan povedal o obnovi, za katero je restavratorska dela opravil Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
“Celotna dela, skupaj s ureditvijo okolice, hidrantom in novim zbiralnim mestom za odpadke so s 6500 evri financirali iz občinskega proračuna. V kratkem se lahko nadejamo tudi ureditve pločnika ob cesti Vrhovlje-Voglje,” je dejal sežanski župan Davorin Terčon.
Mnoge želje domačinov Vogelj pa ostajajo odprte. “V obnovo obzidanega vaškega kala iz leta 1905 smo v organizaciji Razvojnega združenja Repentabor že vložili 7000 ur lastnega dela, zato si želimo to delo čim prej dokončati. Poleg preplastitve ceste si zlasti mladi želijo tudi otroško igrišče,” je predsednica Vaške skupnosti Voglje Zdenka Fabjan naštela še nekatere razvojne potrebe. V kulturnem programu so nastopili MePZ Repentabor in harmonikarka Ana Kovačič ter gasilci Zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana, ki so predstavili gašenje gorečega olja. BM