Vrtec v Divači bo maja nared

Srednja Primorska
, posodobljeno:

Maja bo končana gradnja novega vrtca v Divači, ki bo rešila prostorske probleme zaradi naraščajočega števila rojstev in večjega vpisa otrok. Občinski svet je zadovoljen tudi zato, ker se cena vrtca v času gradnje ni povečala. Da bi stroške racionalizirali, svetniki razmišljajo še o združitvi vrtca in šole v en zavod.

Delo na gradbišču novega divaškega vrtca se bliža koncu
Delo na gradbišču novega divaškega vrtca se bliža koncuTino Mamić

DIVAČA> Manj kot leto dni po podpisu pogodbe o gradnji bo končan novi divaški vrtec. Hrpeljska družba Godina, ki gradi vrtec skupaj z avstrijskim partnerjem Strabag, bo ključe predala županu Dragu Božacu konec maja, z dvema mesecema zamude.

Stari vrtec bodo po selitvi v nove prostore porušili. Čeprav je star “le” 25 let, so na občini izračunali, da bi bila prenova predraga. Stavba namreč ni bila dobro vzdrževana, je ocenila strokovna komisija, ki jo je imenoval občinski svet. Po rušenju bodo zgradili tudi novo krožišče in dostop na cesto, ki vodi v sosesko Novo naselje.

Divaški vrtec danes deluje kot enota Vrtca Sežana, na občini pa že dlje časa razmišljajo, da bi ga zaradi nižjih stroškov raje združili z Osnovno šolo dr. Bogomirja Magajne. Ta letos že daje prostor eni skupini prenapolnjenega starega vrtca. V ta namen občina že pripravlja študijo, ki bo podlaga za morebitno združitev. Vrtec in šola bosta po novem tudi povezana s predorom, saj bodo hrano za vrtec pripravljali v šolski kuhinji.

Večanje števila otrok

Druga sprememba, ki je pripeljala do zamude in pol milijona evrov dodatnih stroškov, je 200 kvadratnih metrov novih prostorov, je na zadnji seji občinskega sveta povedal gradbeni inženir Edo Franetič, ki v imenu občine nadzoruje gradnjo. Zaradi večanja števila rojstev v občini se potrebe vrtca lahko hitro povečajo. Do leta 2005 se je na primer letno rodilo dobrih dvajset otrok, zatem pa je številka poskočila na več kot 40. Če se bodo začela polniti nova stanovanja - v občini jih je kar 250 praznih - pa se utegne število otrok še povečati. Dodatni stroški so nastali tudi zato, ker so naknadno namesto povsem lesenih vgradili delno aluminijasta okna.

Da dodatni stroški niso preveč napihnjeni, kar se pri javnih naročilih v zadnjih letih pogosto dogaja, ocenjuje tudi svetnik in arhitekt Stojan Lipolt. Meni sicer, da bi lahko bila prvotna cena ob podpisu pogodbe kaj nižja, zatem pa je bila vsa poraba zgledna in racionalna. Franetiča je tudi javno pohvalil kot “strokovnjaka, ki na gradbišču dobro zastopa občino”.

Lesen vrtec

Vrtec ni klasično grajen, ampak je montažen. Leseno konstrukcijo je za 1400 kvadratnim metrov veliko nizko energetsko stavbo je izdelala Jelovica. Divaški vrtec navajajo tudi kot referenco na svojih spletnih straneh z ilustracijami in besedami: “Lesen in sodobno zasnovan vrtec povzema kraške korenine oblikovanja. Izbrani so topli, naravni fasadni materiali. Notranja zasnova omogoča združevanje enot in delitev enot na manjše zaključene kotičke in prostore.”

Edo Franetič je navdušen nad energetsko varčnostjo, saj pravi, da letošnja huda mraz in burja vrtcu nista prišla do živega.

Vrtec v številkah

> 2,5 milijona je vredna investicija

> 0.5 milijona evrov je za urejanje okolice in dostopa

> 1,1 milijona evrov prispeva Evropski sklad za regionalni razvoj

>več kot 40 otrok se letno rodi v občini (pred letom 2005 manj kot 30)

> 8 igralnic bo v novem vrtcu

> 104 otrok je trenutno v divaškem vrtcu

TINO MAMIĆ