Železnica jih povezuje

Srednja Primorska
, posodobljeno:

Eno od mlajših društev v bistriški občini, ustanovljeno pred dobrima dvema letoma, bo ob današnjem občinskem prazniku prejelo svoje prvo priznanje.

Podpredsednik Društva ljubiteljev železnic Jadran Možina ob lokomotivi Breda v parku ob železniški postaji
Podpredsednik Društva ljubiteljev železnic Jadran Možina ob lokomotivi Breda v parku ob železniški postajiTomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA > V društvu ljubiteljev železnic pravijo, da povezujejo vse, ki želijo ohranjati železniške eksponate kot tehnično kulturno dediščino in vzbujati interes do železniškega prometa v širši javnosti.

Njihov prvi projekt je bil povezan s postavitvijo muzejske (električne) lokomotive Brede, ki so jo zapeljali v park ob železniški postaji. Pred kratkim so podpisali listino o prijateljstvu in sodelovanju s čezmejnim, reškim društvom Štacion: “S tem smo pokazali, da nas meja ne ločuje, temveč samo še bolj povezuje.”

Društvo pa v teh dneh zaključuje tudi zadnje poglavje monografije o razvoju elektro vleke na Primorskem, pa tudi širše v Sloveniji, ki bo izšla 20. junija. V njej se bodo strokovno, a tudi kritično opredelili do oživitve uporabe železniškega prometa, ki sodi med manj onesnažujoče oblike prometa. “Za to potrebujemo hitre, udobne, varne, redne vlake in seveda ustrezno infrastrukturo. Brez nje ne moremo biti konkurenčni, saj zdaj naši vlaki vozijo 30 kilometrov na uro,” poudarja podpredsednik društva Jadran Možina. “Interes za izboljšanje stanja in privabljanje potnikov pa morajo izkazati zlasti lokalne skupnosti, država in Slovenske železnice,” poudarja Možina iz Društva ljubiteljev železnic, ki ga 29. junija čaka praznovanje 140. obletnice otvoritve proge južne železnice na odseku Pivka-Reka.

LORI FERKO