Devet novih sedežnic, tudi ogrevane
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter združenje slovenskih žičničarjev sta predstavila pripravljenost naših smučarskih centrov na novo sezono, ki se bo predvidoma začela 2. decembra. Ljubitelje belih strmin čaka kar devet novih sedežnic.
SLOVENIJA > Na nedavni predstavitvi priprav na novo zimsko sezono so v Ljubljani sodelovali tudi Slovenska turistična organizacija in Združenje Slovenia Outdoor.
Še pred nobeno zimsko sezono v zgodovini samostojne Slovenije ni bilo na smučiščih toliko novosti, kot jih bo letos. Naši gorski centri so dobro izkoristili denar iz razpisa ministrstva za gospodarstvo za naložbe v infrastrukturo gorskih centrov - žal z izjemo Kanina, ki z neustrezno prijavo na razpisu ni uspel in je ostal še brez obratovalnega dovoljenja za žičnico ter s tem verjetno (če ne bo dogovora za dostop iz Italije) brez letošnje sezone, ki se bo na italijanski strani gore začela 2. decembra. V zgornjem delu smučišča je ob sedežnici in gondoli celo že dovolj naravnega snega.
Smučarski sejmi
Draginjo pri družinski nabavi smučarske opreme si bo tudi v naslednjih dneh na Primorskem in v bližini še mogoče olajšati z obiskom dobro organiziranih smučarskih sejmov. Danes od 10. do 20. ure bo sejem SK Gorica v Športnem centru Šempeter. Ta vikend bosta še sejma v Logatcu (dvorana OŠ 8 talcev) in po zaslugi SK Capris v Kopru - v dvorani OŠ Koper, kjer pričakujejo obiskovalce danes od 10. do 19. in jutri od 10. do 14. ure. Od 8. do 10. decembra prireja sejem v ajdovski waldorfski šoli domači SK Dol.
Za Kanin menda še iščejo rešitev
Generalna direktorica direktorata za turizem na ministrstvu za gospodarstvu, turizem in šport Dubravka Kalin je na predstavitvi med drugim povedala: “Na lanskem razpisu je ministrstvo s 55,4 milijona evrov podprlo devet gorskih centrov, celotna vrednost naložb pa bo blizu 80 milijonov evrov. Na ministrstvu se zavedamo pomena gorskega centra na Kaninu. Izhod iščemo, a parcialni način reševanja žal ne bo možen.”
Ostale novosti
Velika planina nad Kamnikom vstopa v sezono z novo šest sedežnico. Podobna, a še udobnejša ogrevana bo smučarje razveseljevala na Rogli. Na Kopah nad Slovenj Gradcem bodo se bodo vrteli novi štirisedežnici in vlečnica. Otvoritev prve štirisedežnice bo na smučišču Jakec nad Slovensko Bistrico. Nova vmesna postaja kabinske žičnice bo - posebej v slabih snežnih razmerah - poskrbela za daljšo uporabnost prog ob Pohorski vzpenjači na Mariborskem Pohorju, kjer so bogatejši še za drugo sedežnico na Arehu.
Predsednik Združenja žičničarjev Slovenije Boštjan Paradiž je dodal: “Šele ko gorski center zapre, se zbudijo vsi v dolini. Takrat se šele vidijo multiplikativni učinki gorskih središč. Vemo, da se tretjino vseh nočitev v Sloveniji ustvarja v gorskih občinah. Le z delovanjem žičniških naprav in spremljevalnih dejavnosti celo leto bodo naši centri postali konkurenčni v srednjeevropskem prostoru.”
Direktor Združenja Slovenia Outdoor Matej Kandare je poudaril še kakovostni vidik zimskega turizma: “Poleg smučanja obstaja še vrsta zimskih aktivnosti, pa tudi kulinarična doživetja. Z večjimi alpskimi sosedi ne moremo tekmovati v velikosti smučišč, a smo na teh trgih, kjer smuča 17 milijonov ljudi, lahko zanimivi s kakovostno ponudbo za družine z manjšimi otroki.”
Cene višje za desetino
Novosti na slovenskih smučiščih bodo pospremile približno za desetino višje cene. Te bodo - za dnevno vozovnico za odrasle - v velikih centrih segle čez 40 evrov, a se da vsaj desetino prihraniti s popusti, ki jih ponujajo v predsezonskih akcijah.
Primorski ljubitelji smučanja lahko do 30. novembra po ugodnejših cenah kupijo dnevne vozovnice za bližnja smučišča. Za odraslega bo za dan smučanja v Cerknem treba odšteti 36, na Soriški planini pa 22 evrov. Polne dnevne cene za odrasle na Primorski najbližjih večjih ostalih smučiščih pa bodo takšne: Kanin (italijanska stran) in Trbiž 44, Vogel 42, Krvavec 41, Stari vrh 35, Golte 33 evrov. Stroške si bo možno znižati z odločitvijo za nakup časovno omejenih vozovnic, za dve do štiri ure smučanja.
Ne glede na ugodnosti je postalo alpsko smučanje (pre)drag družinski šport, a ostajajo cenovno dostopni obiski manjših smučišč, pohodništvo s krpljami, sankanje in smučarski tek. Tu ima Primorska (če bo narava sodelovala) nekaj preizkušenih adutov v malih centrih v Logu pod Mangartom, na Ponikvah na Tolminskem, na Vojskem, v Črnem Vrhu nad Idrijo, na Lokvah nad Novo Gorico in na Nanosu.
Novosti primorskih sosedov
Za primorske ljubitelje prvih zavojev med enodnevnimi obiski bližnjih slovenskih smučišč je posebej razveseljivo, da bo na Krvavcu, kjer načrtujejo začetek sezone 2. decembra kaže, da bo dovolj mraz za izdelavo snega), na 2000 metrov visoki Zvoh letos prvič vozila ogrevana šestsedežnica.
Na Soriški planini nad Podbrdom so z novo vodno akumulacijo in topovi močno okrepili tehnično zasneževanje ter razširili otroški poligon.
Na Voglu, kjer bodo v novi sezoni (če bo miroval Kanin) zaradi praviloma ugodnih snežnih razmer sredi aprila zadnji v Sloveniji zaključili sezono, so bogatejši za kabinsko žičnico Zadnji Vogel.
V Kranjski Gori večjih novosti ni, vse bolj pa za dnevni obisk z vzhoda Primorske postaja zanimivo smučišče Golte nad Mozirjem, kjer bodo v sezono v drugi polovici decembra vstopili z novima štirisedežnicama.
Edino veliko primorsko smučišče bo Cerkno, kjer so posodobitve stalnica. Letos so v obnovo že znanih naprav vložili več kot dva milijona evrov.