Epidemija še ni v fazi zamiranja

Slovenija
, posodobljeno:

V Sloveniji en okuženi še vedno okuži enega zdravega, kar pomeni, da epidemija še ni pod nadzorom oziroma v zaključni fazi. To kažejo modeli, ki spremljajo razvoj epidemije, ki jih vsak dan pripravijo na Inštitutu za promet fakultete za pomorstvo.

Sprva je en okuženi okužil v povprečju 2,5 zdrave osebe, po 
karanteni je število malo  nad ena.
Sprva je en okuženi okužil v povprečju 2,5 zdrave osebe, po karanteni je število malo nad ena.Denis Scher

PORTOROŽ > “Dokončne napovedi obsega epidemije niti ni mogoče dati, ker se po glavnem valu še vedno pojavljajo oboleli (kot na Kitajskem in v Južni Koreji), ki jih model ne more zajeti, dolgoročno pa dvigajo skupno število okuženih,” pojasnjujejo na inštitutu. Slovenija je za napovedovanje še posebej specifična. Zaradi majhnosti se še vedno pozna vpliv prvega izbruha, zato napovedi pripravljajo s tremi modeli. “Po enem izmed modelov je še vedno v fazi pospešene rasti, vsak dan je približno isti prirastek okuženih. Po drugih dveh prehaja v obdobje umirjene rasti, ko ta prirastek pada,” pojasnjujejo.

Modeli še pokažejo trend razvoja kontaktnega števila, to je, koliko zdravih okuži okuženi, končno število okužb (trenutno približno 1500), in oceno števila vseh prenašalcev (to niha okoli 10.000, kar se ujema z oceno epidemiologov). “Učinek karantene je lepo viden: sprva je bilo kontaktno število 2,5, s karanteno je padlo na nekaj malega nad ena. Epidemija je v končni fazi, ko se vrednosti umirijo postanejo vsak dan enake,” ocenjujejo avtorji napovedi, ki jih vodi profesor Milan Batista.

Kaže, da Avstrija in Slovenija prehajata v fazo umirjene rasti. Hrvaška, Italija in Madžarska so kakšen teden ali dva za nami. “Prav faza umirjanja je najbolj kritična. Kaj hitro lahko zopet pademo v fazo pospešene rasti, potem pa se zadeva začne vleči,” opozarjajo na inštitutu za promet.