Izhodišče za pokojnine v padlem zakonu
Po napovedih ministra za delo Andreja Vizjaka, bi se v tem tednu morala začeti usklajevanja med vlado in socialnimi partnerji o pokojninski reformi. Očitno pa bo treba stvari uskladiti najprej v koaliciji, kasneje pa se o tem pogovoriti tudi z opozicijo. Medtem v ZSSS napovedujejo vztrajanje pri svojih zahtevah, v SD pa vidijo temelje v padli Pahorjevi reformi.
LJUBLJANA> Za zdaj je znano, da je izhodišče ministra za delo Andreja Vizjaka pokojninska reforma, ki je v prejšnjem mandatu padla na referendumu, pri čemer naj bi iz nje odpravili tista vprašanja, ki so jih zavračali socialni partnerji. V začetku preteklega tedna je napovedal, da bo predlog pripravljen do konca avgusta.
V prvi fazi namerava vlada spremeniti pogoje predčasnega upokojevanja, pozneje pa dvigniti upokojitveno starost. Reforma naj bi vključevala še dodatno pokojninsko zavarovanje in informativne individualne račune. Vizjak želi, da bi reforma začela veljati s prihodnjim letom.
Sindikati ostajajo trd oreh
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) medtem ne stojijo križem rok. Vladi so včeraj sporočili, da kot prioriteto na pogajanjih o pokojninski reformi napovedujejo prizadevanja za dostojno pokojnino in za primeren kriterij upokojevanja, predvsem ko gre za delovno dobo.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je, kot je dejal, pričakoval, da bodo najprej sprejeli socialni sporazum, na njegovih temeljih pa bi gradili novo pokojninsko reformo. Izvršna sekretarka sindikata za socialo Lučka Böhm pravi, da bi polna starostna pokojnina za 40 let dela morala znašati vsaj 72 odstotkov povprečne neto plače. Leta 2002 je znašala 72,8 odstotka, lani pa je bila znižana na 63,4 odstotka povprečne neto plače. V državah članicah OECD to povprečje znaša 70 odstotkov. Izvršni sekretar ZSSS za pravno področje Andrej Zorko je spomnil, da v Sloveniji 61 odstotkov upokojencev prejema pokojnine do 600 evrov.
Predsednik Semolič priznava, da so nekatere spremembe pokojninskega sistema nujne tudi zaradi spremenjenih demografskih razmer. Možnosti, da pristanejo na zvišanje upokojitvene starosti ne izključujejo, še naprej pa vztrajajo pri 40 letih dela, da bi zaščitili tiste, ki so začeli delati mladi.
SD: korak v pravo smer, a z že znanim
Pokojninska reforma je bila v ospredju tudi na včerajšnji tiskovni konferenci predsednika SD Igorja Lukšiča. Kljub znani vlogi sedanje vladajoče politike ob padcu Pahorjevega zakona Lukšič zadnje napovedi vlade o pokojninski reformi in reformi trga dela ocenjuje kot korak v pravo smer.
"Želimo si, da bi vlada vzela v roke tisto, kar že ima," je poudaril Lukšič in omenil zakon o preprečevanju dela na črno in pokojninsko reformo iz prejšnjega mandata. Oba omenjena zakona sta po njegovi oceni zelo dobra, zlasti pokojninski reformi pa manjka še uskladitev s sindikati. V SD bodo pokojninsko reformo podprli, če bo izhajala iz tega, kar je že usklajeno in kar bo usklajeno s sindikati in z upokojenci. Enako velja tudi za reformo trga dela, je napovedal. Izrazil je še upanje, da vlada v pokojninski zakon ne bo vlagala “ideoloških puhlic”. DK