Kustečeva pričakuje modro odločanje pri športnih treningih in tekmah
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) Simona Kustec je na novinarski konferenci sporočila prve sprostitvene ukrepe za poklicni in tekmovalni šport v Sloveniji, ki je bil zaustavljen od sredine marca. Veljajo za individualne športne panoge in pod istimi pogoji tudi za ekipne športe, ki še ne morejo vaditi v skupinah.
LJUBLJANA > “Odlok velja za 14 dni, potem bodo nadaljnji ukrepi odvisni od epidemioloških razmer in splošnih smernic zdravstvene stroke. A vadbe ekipnih športov in tekmovanj še ne moremo pričakovati tako kmalu,” je menila Simona Kustec.
Prepričana je, da se bodo posamezne panoge, vključno z Nogometno zvezo Slovenije, “modro odločile o nadaljevanju treningov in tekem”. V naslednjem obdobju pričakuje intenzivne pogovore o sproščanju ukrepov za ekipne športe, konkretnih datumov za njihove skupinske treninge in tekme pa ni navedla.
Izpostavila je, da je šport načeloma avtonomen v svojem delovanju in odločanju. “Mi smo morali zaradi zaščite javnega zdravja v času epidemije novega koronavirusa postaviti meje. Sedaj je mogoče nadaljevati treninge in tekmovanja do vključno državne revni, vendar le v okviru, ki smo ga danes postavili v dogovoru z Olimpijskim komitejem Slovenije (OKS) in s športnimi zvezami, drugo je v pristojnosti športnih organizacij.”
Vadba v skupinah še ni dovoljena
Priporočila je, da naj športne organizacije podrobno preučijo navodila Nacionalnega instituta za javno zdravje (NIJZ) in potem znotraj lastnih disciplin pripravijo pravila zase.
Dodala je, da lahko v nogometu, košarki in drugih ekipnih športih za zdaj trenirajo le pod pogoji in v skladu s smernicami, ki jih je danes objavil NIJZ, in ki ne dovoljujejo stikov med udeleženci treninga. Tako še ni dovoljena vadba v skupinah, saj je treba ves čas ohranjati razdaljo najmanj dveh metrov do drugih oseb.
Telesni stik med športniki je dovoljen le pri tistih individualnih športih, kjer tekmovalna pravila panoge zahtevajo sodelovanje dveh za izvedbo, kot so judo, plesni pari ...
Spremljajo odzive iz drugih držav
Možnost izvedbe ekipnih panog, kjer je stik neizbežen, bo predmet nadaljnjih odločitev, pri čemer bo vloga posameznih zvez ključna. “Spremljamo odzive iz drugih evropskih držav, kaj se je dogaja in kašni ukrepi se sprejemajo. Stoletnica Nogometne zveze pluje zelo modro in prepričana sem, da se bo ta organizacija modro odločila, kako naprej,” je o možnosti izvedbe tekem državnega nogometnega prvenstva, s katero bi se zaključila letošnja sezona, dejala Kustečeva.
Pojasnila je, da bo država v okviru pomoči v pandemiji novega koronavirusa pomagala tudi športu. “Tudi letni program športa, ki omogoča sofinanciranje športa iz državnega proračuna, je že sprejet. Upamo, da ga bomo v sodelovanju z ministrstvom za finance ohranili v predvidenem obsegu. Pri tem, tako kot smo tudi pri sprostitvenih ukrepih za treninge, zelo dobro sodelujemo z OKS.”
Dvajsetega aprila je sicer vlada dovolila nekatere dejavnosti rekreativnega športa. “Ta se izvaja naprej tako, kot je že določeno. Kar se tiče fitnesov, pa se v okviru postopnega sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije pripravljajo navodila v naslednjem sklopu. Otroci od 10. leta starosti, ki so usmerjeni v vrhunski in tekmovalni šport, lahko od jutri trenirajo že v okviru današnjega odloka, drugi pa bodo zajeti pozneje v okviru ukrepov za vzgojno-izobraževalne ustanove,” je še pojasnila Kustečeva.