Na Primorskem začetek trgatev, ob sicer dobri kakovosti pridelka manj
V primorskih vinorodnih okoliših, ki obsegajo območja Goriških Brd, slovenske Istre, Vipavske doline in Krasa, se je začela trgatev prvih sort. Grozdje je zdravo in dobro, kljub temu pa že ob začetku trgatve strokovnjaki vedo, da bo pridelka vsaj za četrtino manj kot lani.
PRIMORSKA > Manjšemu pridelku je sprva botrovala toča, ki je Primorsko sicer prizadela lani, a je to vplivalo tudi na letošnji pridelek. Poleg tega so se vinogradniki tudi letos soočili s pestrim vremenskim dogajanjem; sprva so se na vseh območjih z izjemo slovenske Istre borili s slano, pomlad je bila pretirano deževna, poletni meseci pa sušni z izrazitimi visokimi temperaturami.
Kot je povedala specialistka za vinogradništvo na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Nova Gorica Mojca Mavrič Štrukelj, bodo vsi ti izzivi botrovali manjši količini pridelka.
Vodja agroživilskega laboratorija na zavodu Tamara Rusjan je ob tem potrdila, da je grozdje kljub vsemu izredno dobro in zdravo. Na Primorskem se vinarji sicer soočajo s prehitrim padanjem kislin, a so vzorčenja po zadnjem deževju pokazala, da se tudi to umirja.
Rusjan je povedala še, da je trenutno v polnem razmahu trgatev za peneča vina. Z njo so malce pohiteli, saj so visoke temperature pripomogle k temu, da so se kisline hitro nižale, sladkorne stopnje pa višale, kar za peneča vina ni najbolje.
V slovenski Istri in v Goriških Brdih so ta teden že začeli tudi z odkupom, Kras in Vipavska dolina pa še ne. Kot je še pojasnila Rusjan, je v teh dveh okoliših bolj celinsko podnebje, zaradi česar kisline padajo počasneje.
Če vinogradniki ne bodo soočeni z večjimi vremenskimi neprijetnostmi, bi se lahko letošnja vinska trgatev po ocenah Rusjan zaključila do konca septembra.