O ukrepih za znižanje plačne mase v javnem sektorju v ponedeljek
Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant bo po napovedih na ponedeljkovem nadaljevanju pogajanj sindikatom javnega sektorja predstavil ukrepe, s katerimi bi znižali plačno maso skladno s proračunom, sprejetim za letošnje leto.
LJUBLJANA> Vlada se želi o ukrepih dogovoriti do 10. maja.
Pogajalci vlade in sindikatov so se v minulem tednu že dvakrat sestali na pogajanjih, vendar se ukrepov še niso dotaknili. Prvič so namreč pregledali podatke in analize o stanju v javnem sektorju, iz katerih naj bi izhajali. Drugič pa so se lotili stavkovnih zahtev, ki so jih sindikati postavili pred januarsko stavko. Na tem sestanku v četrtek so se odločili, da bodo vsa vprašanja reševali v paketu.
Ob vladnem predlogu ukrepov za znižanje plačne mase sindikati pričakujejo, da bodo v ponedeljek na mizi tudi predlogi za spremembe zakona o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014. Zakonu sindikati nasprotujejo že od vsega začetka, nekaj časa je že resno kazalo, da bodo sprožili postopke za referendum, a so nazadnje pobudo umaknili.
Minister Gregor Virant je v četrtek dejal, da naj bi šle spremembe zakona v smeri večje fleksibilnosti pri prerazporejanju sredstev. Z njimi naj bi namreč omogočili, da bi lahko del sredstev, ki bi jih z racionalizacijo privarčevali pri materialnih stroških ali investicijskem vzdrževanju, namenili za plače. S tem bi lahko po Virantovih besedah rešili del problema.
Vlada vztraja, da je izhodišče za pogajanja sprejeti proračun, ki maso za plače glede na lansko realizacijo znižuje predvidoma za 6,4 odstotka oziroma 288 milijonov evrov. A ker je del znižanja že dosežen z ukrepi iz lani sprejetega varčevalnega zakona, se je treba dogovoriti še, na kakšen način prihraniti še preostalih 158 milijonov evrov.
Virant, ki naj bi predlog ukrepov predstavil v ponedeljek, je pred dnevi že dejal, da se linearnim ukrepom na področju plač ne bo mogoče izogniti, da pa naj ne bi bili radikalni. Delno rešitev vidi tudi v nenadomeščanju tistih zaposlenih, ki se upokojijo ali prenehajo delati zaradi drugih razlogov.
Dogovor verjetno ne bo preprost, saj so sindikati v dosedanjih izjavah nasprotovali dodatnim znižanjem plač. Stališča med sindikati javnega sektorja niso povsem enotna, saj je tudi položaj zaposlenih, ki jih zastopajo, različen.
Glede na sodbo Višjega delovnega in socialnega sodišča je odprto tudi vprašanje poračuna tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj. Vložena je revizija, a sodba je pravnomočna. Sekretar Sindikata državnih organov Drago Ščernjavič je že dejal, da imajo zahtevek za izvršbo pripravljen in nakazal možnost, da bi ga lahko vložili že v začetku prihajajočega tedna.
STA