Obrtnik leta je mesar Janez Kodila

Slovenija
, posodobljeno:

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je na nocojšnji slovesnosti ob 45. obletnici delovanja na Brdu že dvanajstič podelila priznanje obrtnik leta, ki ga je tokrat prejel Janez Kodila. Posebej so se poklonili tudi najstarejšemu obrtniku, Aleksandru Vukoviću, ki je z delom v Kopru začel leta 1958 in je bil prvi, ki je imel ustrezno izobrazbo za izdelavo ortopedske obutve.

Obrtnik leta je  mesar Janez Kodila
STA

BRDO PRI KRANJU > Zbornica je podelila 68 mojstrskih diplom že 14. generaciji mojstrov.

“Obrtniki so se pred 45 leti prostovoljno združili v želji, da bi našli svoj prostor v družbi, si povrnili ugled in da bi se njihov glas slišal glasneje in dlje. Cilj stanovske organizacije pa je vseskozi ostal enak - na vse možne načine pomagati obrtnikom, da bi lažje in bolje delali ter živeli,” je ob skoraj polstoletni zgodovini delovanja OZS dejal njen predsednik Branko Meh.

“Številne politične in gospodarske spremembe nam niso prišel do živega. Še vedno smo trdno povezani in se zavedamo, da je edina rešitev za obrtnike in male podjetnike prav povezovanje, močna stanovska organizacija,” je poudaril Meh in pojasnil, da danes znova, tako kot na začetku OZS združuje obrtnike na prostovoljni osnovi.

V Sloveniji deluje med 30.000 in 40.000 obrtnih podjetij, kar pomeni dobrih 30 odstotkov vseh podjetij, v katerih je zaposlenih približno četrtina vseh zaposlenih. Skupaj ustvarijo med 15 in 20 odstotkov prihodkov, največ pa jih je na področjih gradbeništva in predelovalne dejavnosti.

“Medtem ko je bila država v preteklosti precej nenaklonjena razvoju in podpori obrti zlasti zaradi ideoloških razlogov, je v zadnjih desetletjih spoznala, da je obrtna dejavnost za razvoj našega gospodarstva zelo pomembna, mestoma odločilna,” je v nagovoru na slovesnosti izpostavil predsednik republike Borut Pahor.

Kot je pojasnil, se temu prilagajajo tudi ukrepi, ki jih vlade sprejemajo v korist obrti in malemu podjetništvu. Tudi izobraževalni sistem po daljšem času daje večji poudarek izobraževanju za potrebe obrti in povečanje interesa mladih za poklicno izobraževanje.

Pahor je ob današnji priložnosti izpostavil tudi, da Slovenija beleži gospodarsko rast in da so tudi drugi statistični kazalci ugodni, zato je sedaj velika priložnost, da država ujame “ugoden veter” in da poleg praktičnih izvede tudi strateške strukturne ukrepe, ki so bistveni za trajno okrevanje.

Letos je Slovenija dobila že 14. generacijo mojstrov, ki so opravili mojstrski izpit. Te OZS izvaja od leta 2000 in od tedaj je naziv pridobilo že več kot 2600 posameznikov, ki s tem dobijo boljše priložnosti za zaposljivost v izbranem poklicu. Za podjetja pa mojstri pomenijo konkurenčno prednost in visoko kakovost obrtnih storitev in izdelkov.

Mojstrske diplome je podelila ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar. Kot je izpostavila, je mojstrska diploma osebni uspeh vsakega posameznika, “pa tudi uspeh za družbo, da ima izobražene mojstre, ki so mojstri svojega poklica in znajo svoje znanje s pravimi načini in metodami prenesti na mlade”.

Na slovesnosti so že dvanajsto leto razglasili tudi Obrtnika leta. To je postal mesar Janez Kodila iz Markišavcev. Družina Kodila se že tri generacije ukvarja s predelavo mesa in mesnih izdelkov, Janez Kodila pa je postavil temelje za visokokakovostne mesne izdelke.

STA

Obrtnik leta je  mesar Janez Kodila
STA
Obrtnik leta je mesar Janez Kodila
Obrtnik leta je mesar Janez KodilaSTA
Obrtnik leta je  mesar Janez Kodila
STA