Pahor po padcu ne čuti grenkobe

Slovenija
, posodobljeno:

Manjšinska vlada premierja Boruta Pahorja v državnem zboru danes ni prestala glasovanja o zaupnici, ki jo je Pahor vezal na imenovanje petih novih ministrov. Od 88 poslancev, ki so bili navzoči ob glasovanju, jih je za zaupnico glasovalo 36, proti pa 51, eden se je vzdržal.

Za zaupnico Pahorju je glasovalo 36 poslancev, proti pa 51
Za zaupnico Pahorju je glasovalo 36 poslancev, proti pa 51STA

LJUBLJANA> Za zaupnico so glasovali vsi poslanci SD in LDS ter nepovezani poslanci Alojz Posedel, Vili Trofenik in Franc Žnidaršič. Proti pa so glasovali vsi poslanci SDS, SLS, SNS, Desusa in šest poslancev Zares. Poslanec Zaresa Alojz Potočnik se je glasovanja vzdržal, nepovezana poslanca Andrej Magajna in Vili Rezman pa se glasovanja nista udeležila. V skladu z napovedmi med razpravo je bil takšen izid glasovanja pričakovan, vse do zadnjega pa so bili bolj ali manj neznanka le glasovi SNS.

Pahor ne čuti grenkobe

Razrešeni premier je po glasovanju dejal, da je vse svoje odločitve kot predsednik vlade sprejemal po svoji vesti in prepričanju, da domovini služi po najboljših močeh. Po neizglasovani zaupnici, kot je dejal, ne čuti nobene grenkobe, zahvalil pa se je svojim ministrskim kolegom, tako tistim, ki so z njim vztrajali do konca, kot tistim, ki so vlado zapustili predčasno.

Vlada Boruta Pahorja, ki so ji poslanci danes izrekli nezaupnico, je mandat nastopila po volitvah septembra 2008. V treh letih se je zamenjalo 12 ministrov, njen mandat pa je zaznamovala predvsem huda gospodarska kriza in s tem povezano vedno večje zadolževanje ter rast brezposelnosti.

V nastopu pred glasovanjem o zaupnici pa je izrazil prepričanje, da bi padec vlade pripeljal do politične krize, ki bi za nekaj mesecev ohromila državo. Nasprotovanje zaupnici pa bi po njegovih besedah pomenilo začetek politične krize, ki bo izbruhnila z vsemi nepredvidljivostmi in bo paralizirala celotni upravni aparat države ter jo ohromila v domačih in mednarodnih naporih, da se prebije iz obroča krize.

Osem ur razprave

V skoraj osemurni razpravi so zlasti poslanci SD in LDS opozarjali, da bi lahko predčasno izglasovana zaupnica državo pahnila v še večjo krizo in da mora vlada svoje delo končati. Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je tako napovedal podporo vladi, ker da je treba zgodbe dokončati. Ob tem je poudaril, da sedanja vlada ni izgubljala podpore, ker se ne bi lotevala problemov, ampak ker se problemov ni lotevala dovolj odločno.

Podporo listi ministrskih kandidatov in s tem zaupnici vladi je v imenu poslanske skupine SD napovedal tudi Dušan Kumer. Po njegovih besedah razmere za delovanje manjšinske vlade v zadnjih mesecih dopuščajo preveč možnosti in priložnosti za različne, tudi zlonamerne špekulacije ter predvolilno demagogijo. Zato je Pahorjevo potezo ocenil kot edino možno, korektno in odgovorno.

Z mirno vestjo do predčasnih volitev

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je ocenil, da so v času, "ko nič ne deluje in ko sta se razmahnila klientelizem in korupcija", predčasne volitve edina sprejemljiva pot. "Čas je spremembe, Slovenija si zasluži več," je poudaril.

Vodja poslanske skupine poslancev Zares Franco Juri pa je zatrdil, da je enotno stališče poslanske skupine, da zaupnice ne bodo podprli, večina pa jih bo glasovala proti. "Če se bo danes začela pot do predčasnih volitev, bomo to sprejeli z mirno vestjo," je dejal.

Povedali, kar so državljani povedali na referendumih

Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava so imeli poslanci tokrat končno priložnost, da vladi povedo tisto, kar so ji državljani povedali ob zavrnitvi junijskih referendumov. Pojasnil je, da ima vlada v državnem zboru komaj še tretjinsko podporo, smo pa v času, ko razmere tako v državi kot v svetu potrebujejo vlado, ki se bo odzivala na razmere.

Anton Urh (Desus) je ocenil, da smo se znašli v prelomnem trenutku obstoja te vlade. Potrebne so hitre odločitve, pri tem pa po njegovih besedah s sedanjo vlado niso zadovoljni, saj ne zbuja nobenega upanja.

Nekateri po svoji vesti

Tudi vodja poslanske skupine Zmago Jelinčič je bil do dela vlade kritičen. Za sedanje stanje je po njegovih besedah enaka krivda tako na strani Zaresa in Desusa kakor tudi LDS in SD. Nekateri so se po njegovih besedah skušali izvleči, kot da nič nimajo s tem.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič je napovedal, da bodo nepovezani poslanci glasovali različno, vsak po svoji vesti. Sam se sicer boji, da bo na oblast prišla rušilna koalicija, ki je povzročala škodo in sprožala afere.

Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz je v svojem imenu in imenu poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija pojasnil, da je bilo sodelovanje z vlado sicer korektno, a da sedanjega stanja ne bi bilo smotrno podaljševati.

STA