Po novih izračunih lani vendarle gospodarska rast
Statistični urad je opravil redno letno revizijo BDP v tekočih cenah za obdobje med letoma 2007 in 2011. Ta je pokazala, da je po prvi letni oceni vrednost BDP v tekočih cenah za lani znašala 36,172 milijarde evrov, BDP pa se je povečal za 0,6 odstotka, in ne padel za 0,2 odstotka. Za rast je bil ključen izvoz.
LJUBLJANA>“Na osnovi trenutnih podatkov lahko rečemo, da so bile gospodarske razmere lani boljše, kot smo ocenjevali februarja letos. Po trenutnih ocenah se je bruto domači proizvod (BDP) lani povečal za 0,6 odstotka, in ne padel za 0,2 odstotka,” je na današnji novinarski konferenci statističnega urada povedala vodja sektorja za makroekonomske statistike Karmen Hren.
Nova ocena vrednosti BDP za lani, kot omenjeno, znaša 36,172 milijarde evrov, kar je nominalno 1,6 odstotka več kot predlani in 533 milijonov evrov več od prve ocene po četrtletnih računih. Nova ocena vrednosti BDP za leto 2010 znaša 35,607 milijarde evrov, za leto 2009 pa 35,556 milijarde evrov. Za leti 2007 oziroma 2008 se je povečala oziroma zmanjšala za 0,1 odstotka.
Gospodarska rast je bila lani po najnovejših ocenah 0,6-odstotna in je bila od prve ocene po četrtletnih računih za 0,8 odstotne točke višja. Nove ocene stopenj rasti obsega BDP so za leto 2007 sedem odstotkov (in ne 6,9 odstotka), za leto 2008 3,4 odstotka (in ne 3,6 odstotka), za leto 2009 padec BDP za 7,8 odstotka (in ne za osem odstotkov), za leto 2010 pa rast za 1,2 odstotka (in ne 1,4 odstotka).
Sedemodstotna rast izvoza
Najbolj zaskrbljujoč je letošnji izvoz
V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) so zaskrbljeni zlasti nad podatkom o padajočem izvozu. "To je bil do sedaj glavni dejavnik sicer šibkega gospodarskega okrevanja. Ob upočasnitvi gospodarske aktivnosti v glavnih trgovinskih partnericah je bil namreč izvoz prvič po dveh letih nižji," je poudaril direktor Umarja Boštjan Vasle.
Za lansko rast je bil ključen izvoz, katerega rast je bila sedemodstotna. K rasti je prispevala tudi končna potrošnja gospodinjstev, ki je dosegla en odstotek. Tu so v obsegu najbolj rasli izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo poltrajnih dobrin (za 2,7 odstotka) ter za končno potrošnjo storitev (za 2,4 odstotka), medtem ko je padec rasti v obsegu prisoten pri izdatkih za končno potrošnjo trajnih dobrin (za 4,8 odstotka).
Potrebujemo New Deal
Po mnenju ekonomista Jožeta Damijana ter ekonomista in pravnika Mitje Kovača dinamika BDP v Sloveniji kaže tendenco, da se recesija poglablja. “Šokantni trendi krčenja, usihanja ekonomske aktivnosti in drsenja v depresijsko spiralo se na žalost še pospešujejo in zahtevajo takojšnje ukrepanje z instrumenti za ponovno obuditev ter zagon gospodarske rasti,” je ocenil Kovač.
Enako je ocenil Damijan. “Če vlada ne bo spremenila ekonomske politike in z New Dealom zagnala gospodarskega cikla, nas čaka globoka recesija ne samo letos, pač pa tudi naslednje leto,” je dejal in opozoril, da glavni varčevalni ukrepi vlade sploh še niso zajeti v gospodarskih gibanjih za prvo polovico leta. Znižanje plač v javnem sektorju bo tako imelo učinek šele v tretjem četrtletju.
Nov rebalans letošnjega proračuna ne bo potreben
Nov rebalans letošnjega proračuna po zagotovilih finančnega ministrstva ne bo potreben. Ministrstvo še ne razpolaga s podatki o gospodarskih gibanjih do konca leta in čaka na jesensko napoved Umarja, ki bo podlaga za pripravo proračunov za 2013 in 2014. “Prednostna naloga Slovenije pa je izvedba ostalih ključnih reformnih projektov, kot so reforma trga dela, pokojninska reforma, rešitve na področju upravljanja slabih terjatev ter upravljanje državnega premoženja,” so poudarili na ministrstvu.
STA