Vlada podaljšala veljavnost vseh protikoronskih omejitev

Slovenija
, posodobljeno:

Vlada je danes podaljšala veljavnost vseh protikoronskih omejitev. Ob tem je sprejela strategijo sproščanja protikoronskih ukrepov, kot glavna pogoja sta opredeljena sedemdnevno povprečje okuženih in število bolnikov v bolnišnicah. Za sprostitev paketov ukrepov bo po besedah ministra za zdravje Tomaža Gantarja zadostoval en dosežen pogoj. Po besedah sekretarke na direktoratu za zdravstveno varstvo ministrstva za zdravje Doroteje Novak Gosarič bo prvo cepivo zelo verjetno na voljo v prvi polovici januarja.

Minister Tomaž Gantar
Minister Tomaž GantarSTA

LJUBLJANA > V strategiji je opredeljenih pet skupin, ki so označene z barvami. Trenutno smo glede na število okuženih v zadnjem tednu in število covidnih bolnikov v bolnišnicah v črni skupini, kar pomeni, da vse omejitve oz. ukrepi za zamejevanje epidemije covida-19 veljajo še naprej. Zato je vlada danes tudi podaljšala njihovo veljavnost.

Kdaj sledi sproščanje ukrepov?

Po Gantarjevih besedah bomo ukrepe lahko začeli sproščati, ko bo povprečno število dnevnih okužb v zadnjih sedmih dneh padlo pod 1350 ali število hospitaliziranih pod 1200. Najprej se bo sprostil javni potniški promet v omejenem obsegu, muzeji, knjižnice, frizerji in pedikura.

Ko bomo dosegli manj kot 1000 okužb ali hospitaliziranih bolnikov, se bodo odprle vse servisne dejavnosti, trgovine, vrtci, prva triada osnovnih šol, športne aktivnosti na prostem, tudi smučišča, ponovno bo dovoljeno zbiranje do 10 oseb, sprostil se bo prehod občinskih meja.

V rumeni fazi, ki nastopi, ko bo sedemdnevna pojavnost padla pod 600 ali bo v bolnišnicah manj kot 500 hospitaliziranih, se bodo v celoti odprle osnovne šole in zaključni letniki srednje šole, odpravljena bo omejitev gibanja ponoči.

Za odprtje lokalov bo število okužb moralo pasti “krepko pod 300”

V zeleni fazi, ko bo povprečno na dan manj kot 300 potrjenih okužb, pa bodo odpravili večino omejitev. Še naprej pa bodo veljali splošni higienski ukrepi in prepoved delovanja nekaterih lokalov in restavracij.

Glede odpiranja gostinskih lokalov bo vlada po Gantarjevih besedah počakala, da število okužb pade "krepko pod 300" dnevno v tedenskem povprečju. Šele, ko se bomo približevali tej številki, bo vlada pripravila kriterije za odpiranje. "Žal je pač dejstvo, da so na podlagi izkušenj večine držav tudi gostinski lokali tisti, ki predstavljajo eno večjih groženj pri širjenju okužbe z novim koronavirusom," je dodal zdravstveni minister.

Gantar je pričakoval boljše rezultate

Minister za zdravje Tomaž Gantar je glede ukrepov, ki so v veljavi že od 16. novembra, na novinarski konferenci sicer dejal, da je pričakoval boljše rezultate. Kljub temu pa smo uspeli prekiniti eksponentno rast števila okuženih in zasedenih postelj v bolnici.

Edina pot za izboljšanje situacije je spoštovanje ukrepov, zmanjševanje stikov, ki so edini, ki omogočajo širjenje okužbe z virusom, je poudaril minister: “To je ključen ukrep”. Prepričan je, da bi lahko konec leta preživeli v bistveno bolj sproščenem vzdušju. V nekaj dneh bo pripravljena še aplikacija za naročanje na cepljenje proti covidu-19, ko bo to na voljo, je povedal minister. Z množičnim testiranjem pa želijo začeti še pred koncem leta, je dodal.

Trend obolelosti s koronavirusom v ???? na dan 2. 12. 2020 (00:00-24:00):

- Št. testiranj: 6604
- Št. pozitivnih: 1772 (26,8 %)
- Št. hospitaliziranih: 1289
- Št. oseb na intenzivni negi: 198
- Dnevno št. odpuščenih iz bolnišnice: 76
- Št. umrlih: 45@NIJZ_pr@MinZdravje pic.twitter.com/B3WBobclBf

— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) December 3, 2020
Včeraj so v Sloveniji ob 6604 testiranjih potrdili 1772 novih okužb, kar predstavlja 26,8 odstotka. Hospitaliziranih je 1289 bolnikov s covidom-19, na intenzivni negi jih je 198. Iz bolnišnice so odpustili 76 oseb, umrlo je 45 bolnikov. V Kopru so včeraj potrdili 34 novih okužb, v Postojni 30, v Idriji 22, je na novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin. Med regijami ima še vedno najvišjo 14-dnevno incidenco pomurska regija, sledi ji koroška. Najnižja 14-dnevna incidenca je v goriški regiji.

Cepljenje bo zagotovljeno vsem

Sekretarka na direktoratu za zdravstveno varstvo ministrstva za zdravje Doroteja Novak Gosarič je na današnji tiskovni konferenci predstavila strategijo cepljenja. Denar za cepiva in cepljenje bo zagotovljen iz proračunskih sredstev. Cepljenje proti covidu-19 bo zagotovljeno vsem, ne glede na sklenjeno zdravstveno zavarovanje, je povedala. Uredili so pravne podlage za izvedbo cepljenja, financiranje cepiv …

Cepljenje bo potekalo na podlagi prednostnih seznamov, sprva pa bo centralizirano. Zanj je v začetku, ko na voljo še ne bo toliko cepiva, kot bi ga potrebovali, predvidenih 20 cepilnih centrov po vsej Sloveniji. Ti bodo praviloma v bolnišnicah, pozneje, proti koncu prve faze cepljenja, ko bodo na voljo tudi cepiva, ki jih ni treba shranjevati pri temperaturi minus 80 stopinj Celzija, pa bodo cepljenja izvajali tudi v večjih zdravstvenih domovih v regiji.

V drugi fazi, ko bo na voljo več proizvajalcev cepiv, bo centraliziran pristop kombiniran s cepljenjem na primarni zdravstveni ravni. V tretji fazi pa bodo cepili praviloma izbrani zdravniki, v določenih primerih, kjer bo potrebno, tudi mobilne enote cepilnih centrov.

Prvo cepivo na voljo konec decembra, zelo verjetno pa v prvi polovici januarja

Poimenskih seznamov za cepljenja zaradi varovanja osebnih podatkov ne bo. Najprej je cepljenje predvideno v domovih za starejše ter za najbolj izpostavljene zaposlene v zdravstvu in širšem zdravstvu. "Glede na odziv bomo nato videli, kako lahko cepivo razporedimo naprej," je dejala Novak Gosaričeva. Kot je povedala, so domove za starejše in ostale zavode, v katerih je organizirano varstvo, že zaprosili za podatke, koliko bi se jih želelo cepiti.

Tomaž Gantar je danes še napovedal, da bo v nekaj dneh na voljo tudi aplikacija, da se bo posameznik naročil na cepljenje proti covidu-19, da bo prišel na vrsto, ko bo cepljenje na voljo. Upa, da bo Evropska agencija za zdravila registrirala več cepiv, ne le enega, da potem ne bo težave z dosegljivostjo. Sicer pa se tudi minister strinja z oceno, da bi morali imeti prednost za cepljenje zaposleni v rizični infrastrukturi in starejši, ki so najbolj izpostavljeni.

Prvo cepivo, pri katerem načrtujejo, da bo dobilo vsa potrebna dovoljenja za promet, je cepivo podjetja Pfeizer. To naj bi bilo, "če bo vse po sreči", po besedah Novak Gosaričeve na voljo konec decembra, zelo verjetno pa v prvi polovici januarja. "Že v januarju pa pričakujemo, da bosta na voljo vsaj dva proizvajalca, kar pomeni, da bo cepiva iz mesec v mesec vedno več," je dejala. V prvi fazi cepljenja načrtujejo, da bo na voljo cepivo za 50.000 prebivalcev.

Vlada podaljšala veljavnost vseh protikoronskih omejitev
STA