SD na volitve z Židanom
Kot je bilo pričakovati, je predsedstvo SD po odstopu Igorja Lukšiča z mesta predsednika za voditelja stranke včeraj imenovalo Dejana Židana. Stranko bo popeljal na izredne parlamentarne volitve, šele potem sledi izredni kongres z volitvami.
LJUBLJANA > Takoj po ponedeljkovem odstopu Igorja Lukšiča z mesta predsednika SD je njegov kolegij za namestnika in začasnega vodjo stranke predlagal Dejana Židana.
Dejan Židan je v aktivno politiko vstopil leta 2010, od takrat pa si je že nabral nekaj političnih izkušenj. Maja 2010 je postal kmetijski minister in na tem mestu ostal do februarja 2012, ko se je po predčasnih volitvah preselil v poslanske klopi. Po zamenjavi vlade se je vrnil na ministrski položaj, na katerem po odstopu Alenke Bratušek zdaj opravlja tekoče posle. Židan je zaključil študij veterine, kasneje tudi magistrski študij. Delal je v svoji stroki in v gospodarstvu.
Eden od štirih podpredsednikov stranke in aktualni minister za kmetijstvo v odstopu je sicer dejal, da vodenje stranke nikoli ni bila njegova ambicija, vendar so ga okoliščine prepričale v takšno rešitev. Potem ko so ga včeraj podprli tudi poslanci SD, ga je predsedstvo imenovalo za voditelja stranke.
Pred sejo predsedstva stranke se je Židan sestal s poslanci strankine poslanske skupine. Poslanci so se strinjali s predlogom Igorja Lukšiča, da pred izrednimi parlamentarnim volitvami ne bi sklicevali izrednega (tudi volilnega) kongresa stranke. Po njihovem prepričanju bi to namreč stvari zapletlo. Tako je tudi med poslanci obveljala rešitev, da predsedstvo imenuje predsedujočega stranki. To je lahko eden od četverice podpredsednikov in poslanci so podprli Židana.
Ali bo po parlamentarnih volitvah prevzel vodenje stranke, Židan ni želel napovedati. Igor Lukšič meni, da se bo to pokazalo šele na kongresu. Prepričan pa je, da Židan kot podpredsednik izkušnje ima in da bi bila njegova izvolitev najboljša izbira.
Medtem se v poslanski skupini SD že ukvarjajo tudi s pripravami na volitve, je po srečanju povedal Židan. Sam je za to, da do njih pride čim prej, saj kot minister, ki opravlja le tekoče posle, ugotavlja, da se pri delu vlade pojavljajo težave. Predvsem v državni zbor ne morejo pošiljati nujnih sistemskih zakonov, je pojasnil.
Da z izrednim kongresom stranke ne velja hiteti, se je strinjal tudi vodja poslanske skupine Matjaž Han. Potrdil je, da so se na predlog predsednikovega kolegija za predsedujočega stranki skupaj odločili za Židana. DK