Sindikat delavcev v zdravstveni negi poziva ministrico k pogovoru o normativih

Slovenija
, posodobljeno:

Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije v odprtem pismu ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc ponovno opozarja, da še vedno niso sprejeti standardi in normativi v zdravstveni in babiški negi ter oskrbi. Ministrico pozivajo, da v 15 dneh skliče sejo delovne skupine in začne pogovore za rešitev akutne problematike.

Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije v odprtem pismu ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc ponovno opozarja, da še vedno niso sprejeti standardi in normativi v zdravstveni in babiški negi ter oskrbi.
Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije v odprtem pismu ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc ponovno opozarja, da še vedno niso sprejeti standardi in normativi v zdravstveni in babiški negi ter oskrbi.STA

LJUBLJANA > V sindikatu so spomnili, da je koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja z vlado leta 2013 podpisala stavkovni sporazum, ki govori tudi o standardih in normativih v babiški in zdravstveni negi. Nespoštovanje podpisanega in v uradnem listu objavljenega stavkovnega sporazuma je nesprejemljivo tako z vidika spoštovanja socialnega dialoga in sklenjenih dogovorov kot z vidika odgovornosti ministrstva za zdravje za kakovosten in varen sistem zdravstvenega varstva, navajajo.

Z namenom, da bi se izognili nadaljnjemu zavlačevanju postopkov, pozivajo ministrico, da v 15 dneh skliče sejo delovne skupine za uskladitev standardov in normativov. Ob tem naj na sejo povabi predstavnike stroke in reprezentativnih sindikatov v zdravstvu in sociali.

Zapisali so, da bodo v primeru neodzivnosti ministrstva in nespoštovanja obveznosti o tem obvestili evropska strokovna in sindikalna združenja, vključno z Evropsko zvezo sindikatov javnega sektorja in odbore Evropskega parlamenta.

Vlada in večina sindikatov javnega sektorja so 20. maja 2013 podpisali dogovor o varčevalnih ukrepih ter stavkovni sporazum po splošni stavki javnega sektorja zaradi predvidenega znižanja mase za plače, ki je bila 23. januarja. Stavke se je tedaj udeležilo okoli 100.000 javnih uslužbencev, na 14 protestnih shodih po državi pa se je zbralo več kot 20.000 ljudi.

Stroka zdravstvene in babiške nege že več let opozarja, da je v državi nastal nevzdržen paradoks med potrebami po izvajalcih zdravstvene in babiške nege (stalno pomanjkanje v zavodih) in ponudbo na tržišču (presežek oziroma nezaposlenost). Zato so njihovi predstavniki leta 2013 oblikovali modro knjigo standardov in normativov v zdravstveni in babiški negi ter oskrbi, ki naj bi zapolnila vrzel na področju kadrovanja, izobraževanj in varnosti.

STA