V Slovenijo prihaja srbski premier Vučić

Slovenija
, posodobljeno:

Predsednik srbske vlade Aleksandar Vučić z delegacijo prihaja v petek in soboto na uradni obisk v Slovenijo. Prvi dan bosta imeli vladi obeh držav na Brdu pri Kranju tudi skupno sejo.

Srbski premier Aleksandar Vučić
Srbski premier Aleksandar VučićSTA

LJUBLJANA > Govorili naj bi predvsem o dvostranskem gospodarskem sodelovanju, pa tudi o aktualnih razmerah v Evropi, zlasti o položaju v Ukrajini.

Aleksandra Vučića bo na obisku v Sloveniji gostil slovenski premier Miro Cerar, ki se je s srbskim kolegom sestal že decembra lani v Beogradu v okviru udeležbe na vrhu voditeljev 16 držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajske.

Po napovedih iz Cerarjevega kabineta se bosta posvetila poglabljanju političnega dialoga med državama in vključevanju Srbije v Evropsko unijo. Srbija je pristopna pogajanja začela januarja 2014, cilj Beograda pa je pogajanja končati do konca leta 2018 in leta 2020 vstopiti v povezavo. Eden ključnih pogojev pri tem je normalizacija odnosov s Kosovom.

Sporazum o nasledstvu

Večjih odprtih zadev med državama ni. Še najbolj pereč ostaja sporazum o nasledstvu, ki še vedno ni v celoti uresničen. Beograd ima “v rokah” bilanco Narodne banke Jugoslavije, ki je potrebna za končanje dela pri vprašanju finančnega premoženja, odprta so vprašanja državnih arhivov in dostopa do njih. Srbija je tudi ena od naslednic, ki morajo dati soglasje za nadaljevanje pogajanj o prevzemu jamstev za stare hranilne vloge pod okriljem Banke za mednarodne poravnave v Baslu.

Cerar in Vučić naj bi se posvetila tudi najaktualnejšim mednarodnim vprašanjem, kot so razmere v Ukrajini, napovedujejo v kabinetu predsednika slovenske vlade. Srbija je namreč trenutno predsedujoča Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki je močno vpeta v reševanje konflikta na vzhodu Ukrajine. Prevzela naj bi tudi opazovalno misijo za nadzor premirja, ki je bilo sklenjeno prejšnji teden v Minsku, če bo to seveda zdržalo.

Premierja Slovenije in Srbije bosta govorila tudi o nadaljnji krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama. V Cerarjevem kabinetu ocenjujejo, da je sodelovanje na tem področju že zdaj zelo dobro. V Srbiji je registriranih več kot 1300 slovenskih podjetij, kar je največ med vsemi tujimi vlagatelji v Srbiji, slovenska podjetja pa skupaj zaposlujejo približno 35.000 delavcev, opozarjajo.

Gospodarsko sodelovanje in Zlata lisica

Srbija je bila v letu 2013 deseta najpomembnejša trgovinska partnerica Slovenije glede na vrednost blagovne menjave. Ta je dosegla 1,08 milijarde evrov, pri čemer je Slovenija v Srbijo izvozila za več kot 664 milijonov evrov blaga, uvozila pa za 411 milijonov evrov. V prvi polovici lanskega leta je Slovenija v Srbijo izvozila za skoraj 376 milijonov evrov blaga, uvozila pa za 252 milijonov evrov.

O krepitvi gospodarskega sodelovanja bo govora tudi na poslovni konferenci, ki jo bodo v petek popoldne pripravili na sedežu Gospodarske zbornice Slovenije v Ljubljani. Zbrane bosta nagovorila tako Vučić kot Cerar, konference pa se bodo udeležili tudi člani slovenske in srbske vlade, ki se bodo pred tem dopoldne sestali na skupni seji na Brdu pri Kranju.

Vučić bo uradni obisk v Sloveniji nadaljeval še v soboto. S Cerarjem si bosta na Pohorju skupaj ogledala veleslalomsko tekmo za 51. Zlato lisico, še napovedujejo v kabinetu predsednika slovenske vlade.

To bo druga skupna seja vlad obeh držav. Prva je bila oktobra 2013 v Beogradu, ko je bil podpisan memorandum o gospodarskem sodelovanju na tretjih trgih. Tokrat naj bi državi sklenili sporazum med vladama o sodelovanju pri varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Predviden je tudi podpis memoranduma o sodelovanju na področju mladine in športa, napovedujejo v premierjevem kabinetu.

Na skupni seji vlad bodo sodelovali ministri obeh držav, pristojni za zunanje in evropske zadeve, gospodarstvo in tehnologijo, obrambo, finance, energetiko, zdravje, izobraževanje in znanost, šport, kulturo, kmetijstvo, ter generalna sekretarja obeh vlad, še pojasnjujejo v Cerarjevem kabinetu.

STA