Virant: Očitno se je večina volivcev odločila za politiko dialoga
Očitno je, da se je večina volivcev namesto za politiko ostrih delitev med levico in desnico odločila za politiko dialoga in kompromisa, je po objavi izidov vzporednega glasovanja na predsedniških volitvah, po katerih vodi Borut Pahor, dejal predsednik Državljanske liste Gregor Virant. Meni, da bo Pahor zmagal tudi v zelo verjetnem drugem krogu.
LJUBLJANA>“V Državljanski listi smo izjemno veseli tega izida kandidata, ki smo ga podprli že pred prvim krogom,” je poudaril Gregor Virant in v imenu stranke še dodal, da bo tudi v morebitnem drugem krogu izid tak, da bo Borut Pahor zmagovalec predsedniških volitev.
Ob tem je Virant, sicer tudi predsednik DZ, spregovoril še o aktualnem dogajanju glede referendumskih pobud. Kot je pojasnil, je zaplet glede podpisov za začetek postopkov za referendum o zakonu za sanacijo bank rešen in ker je teh dovolj, bo v ponedeljek tudi določil rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma.
Ta rok pa po njegovih besedah odpira tudi manevrski prostor za to, da minister za finance Janez Šušteršič skupaj s sindikati najde rešitve, s pomočjo katerih bi umaknili referendumsko pobudo. Dodal je, da bi bilo to za Slovenijo zelo dobro, saj da je ta v trenutnih razmerah zaradi referendumskih blokad ter ostrih spopadov med levico in desnico ravno zato, ker je premalo dialoga, sodelovanja in kompromisov.
Zato je današnji izid po mnenju Viranta pomembno sporočilo, da so se Slovenci odločili za takšne vrste politiko. “Ko bo Pahor zmagal tudi v drugem krogu, v kar sploh ne dvomim, bo kot predsednik lahko izjemno veliko prispeval k temu, da se bodo ti politični spori ublažili in da ne bo takšnih zaostritev,” je poudaril.
Po izidih vzporednih volitev, ki sta jih objavili RTVS in POP TV, je namreč največ glasov dobil kandidat SD Borut Pahor, in sicer 41,9 odstotka. V drugi krog volitev se je s 37,2 odstotka glasov uvrstil aktualni predsednik Danilo Türk. Za kandidata SDS in NSi Milana Zvera pa je glasovalo 20,9 odstotka volivcev.
STA