Benjamin Savšek zmagal v Tacnu

Šport
, posodobljeno:

Slovenski kanuist Benjamin Savšek je zmagal na tekmi svetovnega pokala v Tacnu. Lep uspeh je s tretjim mestom dopolnil Luka Božič, Anže Berčič je bil peti. Kajakaš Martin Albreht je bil sedmi, kanuistka Nina Bizjak pa deseta.

Slovenski kanuist Benjamin Savšek je zmagal na tekmi svetovnega pokala v Tacnu
Slovenski kanuist Benjamin Savšek je zmagal na tekmi svetovnega pokala v TacnuStanko Gruden

TACEN > Zahtevna postavitev proge na reki Savi je slovenski ekipi znova prinesla veliko veselja. Savšek je v Tacnu prvič na največjih mednarodnih tekmovanjih prišel do zmagovalnih stopničk. In to z zmago. Po vnovični zmagi v svetovnem pokalu, to mu je uspelo že v Pragi, je bil zelo vesel: "V drugih vratih se mi je vožnja že malo podrla, a sem videl že v polfinalu, da lahko tudi z dvojko dosežem dober čas in spodnji del sem res dobro odpeljal. Šel sem na vse ali nič, malo sem krajšal linije, tokrat mi je uspelo, tako da sem v spodnjem delu nadoknadil dovolj časa in sem res vesel, da sem končno zmagal na domači progi in pred domačo publiko, kar sem si vedno želel. Res je lepo dirkati tukaj."

Njegov uspeh je dopolnil Primorec Luka Božič, ki je bil ob prihodu v cilj sprva uvrščen na četrto mesto, a je nato po spremembi sodniške odločitve napredoval na tretje. "Po izbirnih tekmah sem se počutil bolje kot lani in sem kazal boljše vožnje, zdaj sem te tekme samo še stopnjeval in kronal s tem tretjim mestom tukaj, za kar sem zelo vesel. Malo sem se presenetil s prvim mestom v polfinalu, a pripravljen sem bil po načrtih, šlo mi je dobro in upam, da bom formo držal skozi sezono. Finalna vožnja se mi je na začetku malo zlomila in sem moral reševati, srednji del je bil malo boljši, kar sem izgubil, sem izgubil na zadnjem padcu v zadnja protitočna vrata, kjer mi je potegnilo špico gor in sem ostal v valu," je po tekmi dejal Božič.

Kako močni so slovenski kanuisti v tem trenutku, je pokazal tudi Anže Berčič. Zmagovalec lanskoletne tekme svetovnega pokala v Tacnu in vodilni kanuist kvalifikacij je bil peti: "Zadovoljen sem z uvrstitvijo v finale, malo se mi je ponesrečil nastop, ker se mi je voda 'podrla', sem se pa boril do konca in čestitam vsej konkurenci, Beniju še posebej, glede na to, da je bila zelo zahtevna proga in voda, je res super odpeljal, tudi Luki. Kot ekipa smo vsi super odpeljali današnji finale. Domača publika naredi dodatni pritisk, saj na startu že vse bobni in je res dober občutek." Med slovenska tekmovalca se je tokrat vrinil Slovak Michal Martikan.

Edini slovenski kajakaš v finalu je bil Martin Albreht, ki je v polfinalu dosegel zelo dober rezultat, v finalu pa se mu je nato nekoliko zalomilo, kar je na koncu zadostovalo za sedmo mesto. "Nisem zadovoljen. Razočaran sem nad svojim nastopom v finalu. Na startu sem bil miren, a me je v čolnu premetavalo levo in desno. Na progi nisem našel pravih občutkov, vseskozi sem delal napake, ker nisem našel občutka v čolnu," je bil razočaran Albreht. Preostala slovenska polfinalista Simon Brus in Janoš Peterlin sta bila tokrat 18. oziroma 30.

Zunaj finala je tokrat ostal tudi Jure Meglič, ki vesla za Azerbajdžan. Zmagovalec tacenske tekme v sezoni 2007 je bil tokrat 16. Najboljši kajakaš je bil tokrat Nemec Fabian Dörfler, drugi je bil Italijan Andrea Romeo, tretji pa še en Nemec Sebastian Schubert.

Prvič je v finalu tekme za svetovni pokal veslala tudi slovenska kanuistka. Nina Bizjak je zasedla deseto mesto, Alja Kozorog je bila 11. Tako kot lani je zmagala Avstralka Jessica Fox, druga je bila Čehinja Katerina Hoškova, tretja pa Kitajka Qianqian Teng.

Ob koncu dneva so tekmovalci nastopili še v ekipnih vožnjah. Med kanuisti so presenetljivo zmagali Avstralci, drugi so bili Francozi, tretji pa Čehi. Slovenska ekipa je bila zelo dobro na poti do zadnjega dela proge, kjer pa je naredila veliki napaki, tako da je bila na koncu sedma. Slovenska ekipa kajakašev, za katero so veslali Albreht, Peterlin in Brus, je bila četrta. Najboljši so bili Nemci pred Francozi in Poljaki.

STA