Bo ponikovski orel razprl krila?
S kvalifikacijami se danes v Oberstdorfu začenja novoletna skakalna turneja. Primorec Jaka Hvala bo na enem najodmevnejših športnih dogodkov zime tekmoval drugič.
NOVA GORICA > Lani je bil 20-letni skakalec s Ponikev na Tolminskem odkritje skakalne sezone, v kateri je bil praktično novinec. Na turnejo štirih skakalnic je odšel s presenetljivo lepo bero točk, ki mu je navrgla deveto mesto v skupnem seštevku. To pa je tudi pomenilo, da mu ni bilo treba v kvalifikacije oziroma je bil neposredno uvrščen na prvo tekmo v Oberstdorfu.
Letos je popotnica precej skromnejša. V prvem delu sezone je Jaka Hvala na devetih tekmah zbral 51 točk, ki ga uvrščajo na 35. mesto v skupnem seštevku. Lani se je, denimo, na uvodnih sedmih tekmah do novoletne turneje vselej prebil do finala oziroma točk. Skupaj jih je osvojil skoraj štirikrat več (180) kot v letošnji sezoni in je v Oberstdorf nominalno prišel v vlogi prvega aduta slovenske reprezentance.
Slovenijo bo na novoletni turneji, kjer bo skupno zmago branil Avstrijec Gregor Schlierenzauer, zastopalo sedem skakalcev. Za dve tekmi v Nemčiji je trener Goran Janus poleg Jake Hvale v ekipo uvrstil še Roberta Kranjca, Jurija Tepeša, Petra Prevca, Tomaža Nagliča, Roka Justina in Jerneja Damjana.
Blesteč uvod sezone
Lani je bil ponikovski orel v sijajni formi. Trikrat se je prebil med deseterico, kar mu v letošnji sezoni še ni uspelo. Še najbolj se ji je približal na zadnji tekmi pred novoletno turnejo v Engelbergu, kjer se je uvrstil na 12. mesto. To je tudi njegov najboljši dosežek te zime. Lani je v primerljivem prvem delu pretekle sezone segel precej višje. Prav s petim mestom v Švici je podkrepil optimizem pred novoletno turnejo. Lani v tem času je bila njegova najslabša uvrstitev 24. mesto v Kuusamu, kjer bi kaj lahko osvojil svojo krstno zmago v svetovnem pokalu. Hvala je na Finskem nizal vrhunske skoke, zalomilo pa se mu je prav v finalnem. Po prepričljivem vodstvu v prvi seriji je nato zdrsnil po lestvici krepko navzdol. To je bil praktično edini ponesrečen skok primorskega reprezentanta v prvem delu lanske sezone.
Tudi na novoletni turneji, kjer so zavoljo specifičnega tekmovalnega sistema na izpadanje, pritiski še nekoliko večji kot sicer, je Hvala upravičil pričakovanja. Ognjeni krst v Oberstdorfu je prestal z 12. mestom, najboljšo uvrstitev pa je dosegel v Garmisch-Partenkirchnu, kjer je bil na novega leta dan osmi. Edini spodrsljaj se mu je primeril v Innsbrucku. Hvala nikakor ni našel sozvočja z napravo na Bergislu. Na deseti tekmi sezone 2012/13 je osvojil 37. mesto ter prvič ostal brez finalne serije in točk. Tako je splavala po vodi tudi možnost za vidnejši dosežek v skupnem seštevku turneje, ki jo je sklenil z enajstim mestom v Bischofshofnu, kjer je potrdil, da so bili slabši skoki iz Innsbrucka le splet okoliščin.
Vrhunec in kriza
Spored 62. novoletne turneje: Oberstdorf, sobota, 28. december: kvalifikacije (16.30); nedelja, 29. dec.: tekma (16.30). Ga-Pa, torek, 31. dec.: kvalifikacije (14); sreda, 1. januar: tekma (14). Innsbruck, petek, 3. jan.: kvalifikacije (14); sobota, 4. jan.: tekma (14). Bischofshofen: nedelja, 5. jan.: kvalifikacije (16.30); ponedeljek, 6. jan.: tekma (16).
Hvala je po novoletni turneji še stopnjeval formo, se med drugim okronal z naslovoma mladinskega svetovnega prvaka, vrhunec pa je bila zgodovinska zmaga na tekmi svetovnega pokala v Klingenthalu, ki je pomenila svojevrstno prelomnico. Na poletih, ki so sledili čez nekaj dni v Oberstdorfu, se je rezultatska krivulja obrnila strmo navzdol. Slabih občutkov se Hvala zlepa ni mogel znebiti niti na uvodnih tekmah letošnje sezone. Trikrat je celo ostal brez točk, pri čemer mu ni uspelo povezati dveh spodobnih skokov, kar si je močno želel pred začetkom svetovnega pokala. Precej je bilo za njegove standarde povprečnih, ni manjkalo pa niti povsem ponesrečenih poskusov, česar pri Hvali v prvem delu pretekle sezone, v kateri se je odlikoval s stanovitnostjo, nismo bili vajeni.
Novoletna turneja bi lahko bila svojevrstna prelomnica v olimpijski sezoni. Upajmo, da pozitivna. Finalni skok Hvale na drugi letošnji v Engelbergu, kjer je prvič izrazil zadovoljstvo nad opravljenim, bi lahko bil dobro znamenje.
ALEŠ SORTA