Bolt in Rudisha med nesmrtne
Četrtkov večerni spored v atletiki je prinesel dva junaka, oba do neke mere pričakovana. Usain Bolt in David Rudisha sta se z dosežkoma vpisala med atletske fenomene.
LONDON> Če bi pred začetkom iger izbirali, kdo bo obeležil atletsko dogajanje v Londonu, bi jih večina stavila prav na Usaina Bolta in Davida Rudisho. O jamajški streli je bolj ali manj znano vse. Z zmago na 200 metrov je znova pisal zgodovino. “Prišel sem po zlato medaljo in dosegel cilj. Zdaj sem legenda, največji med aktivnimi atleti,” je bil v svojem slogu po zmagi nič kaj skromen najhitrejši Zemljan. Bolt sicer s časom 19.32 ni podrl lastnega svetovnega rekorda (19.19), je pa postavil drugi mejnik. Kot prvi posameznik se lahko pohvali s sprinterskim dvojčkom (zlato 100 in 200 metrov) na dveh olimpijskih igrah. Jamajška prevlada na 200 metrov, kjer so pobrali vse medalje, pa obeta še ubranitev zlata v štafeti 4x100 metrov.
V senci Boltove pojavnosti se je predvsem po zaslugi Rudishe pisala zgodovina na 800 metrov. Pripadnik kenijskega plemena Masai je v Londonu porušil lasten svetovni rekord in se kot prvi posameznik spustil pod časovno mejo 1:41. Nova rekordna znamka je 1:40.91 Predvsem njegov drugi krog je bil izjemen. Z zlato olimpijsko medaljo je zaokrožil štiriletni ciklus - Peking je zaradi poškodbe izpustil - na najlepši možni način, z zlato medaljo in s svetovnim rekordom. Pred dvema letoma ga je izboljšal dvakrat v enem tednu, med desetimi najhitrejšimi časi v zgodovini teka na 800 metrov pa jih kar šest pripada Rudishi.
“Londonsko zlato je posebno, saj je prvo olimpijsko za moje pleme,” je bil po izjemnem dosežku zadržan Rudisha, ki je značajsko pravo Boltovo nasprotje. Tek na 800 metrov je zrušil še nekaj mejnikov. To je bila upoštevajoč povprečje finalistov najhitrejša tekma sploh na tej razdalji. Osebni rekordi so padali kot za stavo. Starost osvajalcev medalj pa obeta, da bomo v prihodnje priča novim mejnikom v tej disciplini Rudisha nima še 24 let, srebrni Nigel Amos iz Bocvane jih šteje 18, bronasti Kenijec Timothy Kitum ima še leto manj ... ASO