Evropsko prvakinjo gledali v hrbet tudi fantje
Že 18. velikonočna otvoritvena dirka sezone gorskega kolesarstva je v Vrtojbo privabila veliko število tekmovalcev. Med dekleti je slavila evropska prvakinja Tanja Žakelj, med fanti pa italijanski reprezentant Daniele Braidot.
VRTOJBA >Lepo vreme in tehnično še bolj “zabeljena” trasa od dosedanjih so nudili kolesarjem prave izzive, gledalcem pa - posebej zaradi suhe proge in hitrih spustov -, veliko užitkov ob skokih in vratolomnih prehitevanjih.
Domače kolesarsko društvo Deš Fleš je na uvodno dirko slovenskega pokala v gorsko kolesarskem olimpijskem krosu privabilo 250 kolesarjev iz Azerbejdžana, Avstrije, Hrvaške, Italije in Slovenije. V moški konkurenci tudi tokrat ni bilo dano zmagati domačinu, nekdanjemu državnemu prvaku Matjažu Budinu (MBK SportR.si). Imel je premočno konkurenco italijanskih bratov, reprezentantov in rednih udeležencev svetovnega pokala Danieleja in Luce Braidota. Že na začetku 35 kilometrskega poskakovanja po Vrtojbensko-Biljenskih gričih sta prešla v vodstvo in ga obdržala do konca. Blizu jima je bil le državni prvak U-23, Kamničan Grega Krajnc. Bratski dvoboj za zmago v kategoriji Elite je dobil Daniele Braidot s časom 1:20,44. Njegov brat Luca je zaostal za osem sekund, Budin pa si je na koncu priboril bron s časom 1:25,34. Solidno osmo mesto je zasedel član solkanskega Pantala Blaž Uršič. Med mlajšimi člani je slavil Grega Krajnc, ki je s časom 1:22,01 za 20 sekund ugnal italijanskega reprezentanta Morena Pelizzona.
Najboljši primorski rezultati v mlajših in veteranskih kategorijah, U-13: 1. Daša Mlakar in Jure Rus; U-11: 1. Tina Smrdel; U-9: 2. Nika Mikuž (vsi SportR. si) in Filip Boškin (Sloga 1902); U-7: Jakob Mlakar (SportR.si); veterani I: 1. Aleš Boškin (Deš Fleš); veterani II: 1. Robert Blaznik (SportR.si).
V ženski konkurenci presenečenj glede na tehnično dovršeno vožnjo evropske prvakinje iz Ledin nad Idrijo, Tanje Žakelj (Unior Tools), ni moglo biti. Njena edina resna slovenska tekmica Blaža Klemenčič je namreč poškodovana. Na 25-kilometrski progi je Žakljeva vozila svojo dirko. Drugo mesto je zasedla Tina Perše (Calcit Kamnik), ki je zaostala za minuto in 39 sekund, tretje pa Avstrijka Julia Wieltschnig.
Med mladinci sta bila najuspešnejša člana idrijske Sloge 1902. Simon Čibej je zmagal med starejšimi, Anže Skok pa med mlajšimi mladinci. Oba sta ugnala italijansko in hrvaško konkurenco. Med mladinkami je slavila Novogoričanka Katja Kerpan (Meblo Jogi).
Pokal Slovenije se nadaljuje že v nedeljo. Idrijski KK Sloga 1902 in domačini z Ledin bodo gostili tekmo na domačih terenih evropske prvakinje Tanje Žakelj, ki kljub napornemu urniku ne bo manjkala: ”Letos mi je vendarle precej lažje, ker se svetovni pokal začenja precej pozneje kot lani, ko smo že pozimi šli v Južno Afriko in nato v Avstralijo. Letos začenjamo 20. maja na Češkem, zato počasi stopnjujem formo v bližini doma. Današnja dirka je bila lepa, zanimiva in hitra. V združeni dirki z nekaj moškimi kategorijami se je bilo treba znajti tudi v prehitevanjih, kar bo v nadaljevanju sezone prišlo prav. Sicer bom v soboto že tekmovala na zahtevnejši dirki 1. kategorije UCI v hrvaški Premanturi, v nedeljo pa doma, kjer bo prav zanimiva proga.”
Ob koncu je bil zadovoljen tudi predstavnik organizatorja Primož Gulin, ki že razmišlja o koraku naprej: ”Ker se je dirka v 20 letih tudi mednarodno uveljavila, bomo poskušali prihodnjič prirediti dirko za točke UCI, ki bi privabila še več tekmovalcev iz svetovnega pokala. Hkrati z občino iščemo tudi možnosti, da bi registrirali stalno progo, ki bi bila zaradi našega milega podnebja zanimiva tudi za zimske priprave tujih ekip.”
IGOR MUŠIČ